Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę budynku gospodarczego. Jako zakres inwestycji wskazał cztery sąsiadujące ze sobą działki. Z projektu budowlanego wynika, iż budynek zlokalizowano na dwóch działkach, zaś od dwóch pozostałych odległości wynoszą 0,36 m i 0,40 m. Jednakże na działkach, na które nie wchodzi projektowana inwestycja, zaprojektowane zostały przyłącza. Inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Czy działki, po których biegną jedynie przyłącza, mogą być uznane za obszar inwestycyjny? Czy też odległość projektowanego budynku (0,36 m i 0,40 m) jest niezgodna z r.w.t.?

Odpowiedź:
Jeśli wszystkie działki są własnością inwestora to w sprawie nie ma zastosowania § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t.

Uzasadnienie:
W pierwszej kolejności wskazać należy, że, zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422) – dalej r.w.t., jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 r.w.t. lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy (pkt 1), 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy (pkt 2).

Przywołane normy nie dotyczą jednak odległości od granicy działek będących własnością inwestora. Stanowisko to potwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 października 2008 r., VII SA/Wa 980/08, stanowiąc, że gdy obie graniczące ze sobą nieruchomości należą do jednego właściciela i w grę nie wchodzi ochrona interesów właścicieli nieruchomości sąsiednich nie ma uzasadnienia aby ograniczać właściciela w wykonywaniu jego praw, tym bardziej jeśli nie czyni on żadnych zagrożeń ani naruszeń w stosunku do działki sąsiedniej.

Granicę działki w tym przypadku należy rozumieć jako odległość budynku od granicy działki będącej własnością innej osoby. Podkreślić należy, że ograniczenia w zakresie sytuowania budynków mają na celu poszanowanie występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich.

Terenem inwestycji są wszystkie działki, na których ma być realizowany jakikolwiek element inwestycji.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami