Konferencja, która odbywała się stacjonarnie na Uniwersytecie Łódzkim, podzielono na sześć paneli. W każdym z nich wzięli udział eksperci, którzy w większości przygotowywali także artykuły w ramach monografii poświęconych Aktowi o usługach cyfrowych. Znaleźli się wśród nich również współautorzy komentarza wydawnictwa Wolters Kluwer, wydanego pod redakcją dra Mirosława Gumularza. Prowadził on również panel, podczas którego wskazywał m.in. na trudności związane z tworzeniem komentarza. W głównej mierze odniósł się do regulacji związanej z ochroną małoletnich, w kwestii której DSA nie odnosi się bezpośrednio do nielegalnych treści, ani w żaden sposób ich nie precyzuje, wskazując jedynie  jedynie na zagrożenia dla małoletnich. Ponadto, dr Gumularz wymieniał jako problematyczne także kwestie dostawy usług pośrednich, układów wielopodmiotowych, moderacji oraz relacji DSA i RODO. 

Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Ochrony Danych i Zarządzania Informacją przy Uniwersytecie Łódzkim, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi oraz Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego WPiA UŁ. Honorowego patronatu nad konferencją udzielili m.in.: Rzecznik Praw Obywatelskich, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (który także zabrał głos podczas wystąpień), a także minister cyfryzacji. 

 


Rewolucja w Internecie 

Akt o usługach cyfrowych istotnie wpłynie zarówno na użytkowników, jak i dostawców treści w Internecie. Jednym z celów rozporządzenia jest bowiem zapewnienie większego bezpieczeństwa w sieci i przyznanie skutecznych narzędzi do walki z dezinformacją. Dotyczy to zwłaszcza największych gigantów technologicznych, takich jak Google czy Meta. Rozwiązania mają korzystnie wpłynąć także na konsumentów, którzy większości zakupów dokonują w Internecie. Przyczynią się bowiem do wyeliminowania nieuczciwych praktyk, takich jak stosowania "zwodniczych interfejsów", które podświadomie wpływają na nasze decyzje zakupowe. 

Podczas konferencji eksperci skupili się przede wszystkim na praktycznych aspektach regulacji i tym, jakie problemy interpretacyjne najprawdopodobniej pojawią się na tle stosowania przepisów. Osobny panel poświęcono m.in. aspektom ochrony konsumenta (w tym również dziecka), jak i nowych obowiązków dostawców bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych. 

Eksperci rozmawiali również o perspektywach dotyczących wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych na polskim gruncie. W styczniu przeprowadzono szerokie konsultacje dotyczące założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw, w ramach których DSA ma zostać wdrożone. W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się pełna wersja projektu. Zakłada m.in., że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie koordynatorem ds. usług cyfrowych. Do jego kompetencji będą należały kontrole nad podmiotami zobowiązanymi do przestrzegania przepisów rozporządzenia, nakładanie administracyjnych kar pieniężnych i współpraca z koordynatorami innych państw członkowskich.

Czytaj więcej: Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - opublikowano projekt