Przypomnijmy od 11 marca trwa rejestracja seniorów na szczepienia. Jako pierwsze mogły zapisywać się osoby w wieku 69 lat z rocznika 1952. Od czwartku 18 marca dołączyły o nich osoby w wieku 68-67 lat (roczniki 1952-54). Od 22 marca okienko otworzyło się dla tych w wieku 66 i 65 lat, czyli roczników 1954-56. 

Czytaj: Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 65 i 66 lat>>

W Polsce podano dotąd 5 026 182 dawki szczepionki przeciw COVID-19 – 3 242 462 pierwszej i 1 783 720 drugiej – wynika z poniedziałkowego zestawienia zamieszonego na rządowej stronie gov.pl. Z raportu wynika także, że do naszego kraju trafiło łącznie 6 510 680 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono 5 403 630 dawek.

Rząd podzielił seniorów na poszczególne grupy wiekowe. Każdej z nich przydzielono odrębne terminy rejestracji. Ten podział ma usprawnić cały proces – zapisy mają przebiegać bez komplikacji, długotrwałego oczekiwania na połączenie i bez stania w kolejkach.

Czytaj w LEX: Szczepienie pacjentów niesamodzielnych: zadanie dla mobilnych zespołów szczepień czy samorządów? >

Dynamika zachorowań bardzo duża, mutacja brytyjska króluje

- Dynamika zachorowań jest bardzo duża odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań w trzeciej fali jest większy, niż był w fali jesiennej; apeluję o poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń - mówił w sobotę minister zdrowia Adma Niedzielski. W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że w związku z liczbą zakażeń "sytuacja jest bardzo poważna".

- Liczba zachorowań bardzo dynamicznie rośnie. Dzisiaj mamy kolejny raz przekroczone 25 tys. zachorowań. To jest oczywiście troszeczkę mniej niż wczoraj, ale w stosunku do zeszłego tygodnia, to jest przyrost o ponad 5 tys., czyli ta dynamika zachorowań jest bardzo duża - mówił. - To jest ten moment, ta sytuacja, w której wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat swojego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych bliskich, bo sytuacja jest bardzo poważna - oświadczył szef resortu zdrowia.

Sprawdź w LEX: Przez jaki okres czasu powinny być przechowywane zgody osób wyrażających chęć szczepienia przeciwko COVID-19? >

Wyjaśnił, że jest to spowodowane rozwojem mutacji brytyjskiej koronawirusa. - Można powiedzieć, że wypiera ona inne szczepy wirusa. Szacujemy, że w skali ogólnopolskiej tego wirusa jest między 60-80 proc - zaznaczył.

Czytaj: Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 67 lat>>

Jak się zgłosić szybciej na szczepienie, by być sprawniej obsłużonym

Choć sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka, rząd zachęca do skorzystania z formularza zgłoszeniowego online. Dlaczego? - Bo możesz zrobić to już teraz – nie musisz czekać na Twoją kolej rejestracji. Bo będzie sprawniej i szybciej – po przesłaniu formularza, nie będziesz musiał już nigdzie dzwonić, ani pisać. To my do Ciebie zadzwonimy - czytam na stronie szczepimysie.

Czytaj w LEX: Zasada równego traktowania w prawie Unii Europejskiej a odmienne traktowanie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 >

By go wypełnić trzeba podać: imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy i adres e-mail i numer telefonu. Potem wystarczy zaznaczyć zgody na przetwarzanie danych i wysłać. Na podany adres mailowy zostanie przesłana wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Będzie w niej link, w który trzeba kliknąć, by potwierdzić zgłoszenie. To co istotne, jeśli dziecko rejestruje rodzica, warto podać mail rodzica. Jeśli poda swój, potem może mieć problem z zarejestrowaniem siebie na szczepienie online. Jeśli rejestrują się dwie osoby, np. mąż i żona, którzy używają jednego maila, też nie powinni podawać tego samego maila do obu zgłoszeń. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla danej grupy wiekowej, ktoś z infolinii odzwoni na podany numer i zarejestruje już na konkretny termin szczepienia w konkretnym miejscu. 

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się można w terminie dla danej grupy wiekowej lub późniejszym. Wypełnienie formularza ma jednak znacznie ułatwić proces rejestracji - to infolinia oddzwoni, żeby umówić datę i miejsce szczepienia. Tyle, że infolinia wybiera terminy udostępnione przez punkty szczepień. Część ich nie udostępnia, tylko samodzielnie zapisuje swoich pacjentów. Jeśli więc szczepienia prowadzi poradnia POZ (podstawowej opieki zdrowotnej, tam, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny), warto do niej zadzwonić i zapytać, jak najskuteczniej zapisać się na szczepienie. Zgłoszenie może być skuteczne w dużych miastach, gdzie nie wszystkie poradnie POZ prowadzą szczepienia. 

Czytaj w LEX: Zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych po 6 stycznia 2021 r. >

 

Jak się można zarejestrować na szczepienie

W dniu w którym rusza rejestracja dla konkretnej grupy wiekowej, w systemie powinno być już dla każdego wystawione automatycznie e-skierowanie. Pacjenci z e-skierowaniem mogą się umówić na termin szczepienia, czyli zarejestrować. Dostępne są cztery ścieżki:

W konkretnym punkcie szczepień. Punkt szczepień można wyszukać na mapie, która jest dostępna tutaj. Po wyszukaniu punktów w określonej miejscowości, trzeba kliknąć dowiedz się więcej, gdzie zostanie podane dane kontaktowe, w tym numer telefonu. Z tej formy warto skorzystać tam, gdzie szczepienia prowadzi przychodnia POZ. Warto jednak wcześniej do nie zadzwonić i zapytać, czy przyjmuje zgłoszenia telefonicznie, czy radzi skorzystać z innych ścieżek.

Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. 

SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.  Następnie trzeba czekać na sms zwrotny z prośbą o numer PESEL. Trzeba na niego odpowiedzieć, podając PESEL. Potem w kolejnym SMS trzeba podać kod pocztowy w formacie 002222 lub 00-222. w końcu powinna przyjść informację o: najbliższym możliwym terminie i godzinie szczepienia oraz adresie punktu szczepień. Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty. Jeśli ten termin nie będzie dla dogodny, trzeba odesłać SMS o treści: NIE. brak odpowiedzi, brak SMS w czasie 5 minut przerywa rejestrację. To oznacza, że osoby 75+ które się zgłosiły w ten sposób na szczepienie w styczniu, lutym, marcu i nie dostały SMS, muszą się zarejestrować jeszcze raz.

Czytaj: Formularz zgłoszeniowy  on-line na szczepienie przeciwko Covid-19 jest dostępny tutaj >> 

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. Ważne! Ta ścieżka wymaga posiadania Profilu Zaufanego. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów czy punktów nie będzie pasował, można wybrać inny korzystając z wyszukiwarki. Po dokonaniu rezerwacji, powinno przyjść powiadomienie SMS, a potem SMS przypominający o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Ważne! Dłuższy odstęp między pierwszą a drugą dawką. Pierwsze szczepienia ruszą 22 marca. Tyle, że rząd chce wydłużyć czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. Drugie szczepienie szczepionką Astra Zeneca będzie po 12 tygodniach, zaś firmy Pfizer po 42 dniach.