Prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW podkreślał, że powołanie Wydziału Medycznego na uczelni to ważna chwila. Rektor mówił, że chcą zapewnić studentom możliwość zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej.

- Postawiliśmy na interdyscyplinarność – mówi prof. Dziekoński. – Pion naukowy w ostatnich kilku latach bardzo rozwinęliśmy. Jesteśmy dziś, jedyną uczelnią, która otworzyła - ważny społecznie grant - związany z realizacją opieki psychiatrii środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Otwierając wydział medyczny chcemy wejść do elitarnego świata medycznego - dodał.

 

Rektor UKSW: Zaczynamy kształcić lekarzy i pielęgniarki, w planach szpital ze sztuczną inteligencją - czytaj tutaj>>

 

 Pielęgniarki już się uczą, a jesienią zaczną lekarze

Na uczelni od początku tego roku działa kierunek pielęgniarski, a od tego roku akademickiego zacznie funkcjonować kierunek lekarski. Uczelnia podaje, że bazą kliniczną dla kierunku medycznego będą m.in.: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii, Instytut Matki i Dziecka, ale także placówki zagraniczne takie jak Klinika Gemelli z Włoch.

- Chcemy także kształcić lekarzy dla wojska – zapowiedział prof. Dziekoński. - Ten limit sto miejsc określiliśmy patrząc na naszą bazę. Szacując, ile możemy zmieścić studentów z pierwszych dwóch lat w naszych nowoczesnych laboratoriach - mówi.

Rektor UKSW zapowiedział, że wkrótce zaczną budować trzeci kampus uczelni w Dziekanowie Leśnym, gdzie ma powstać multidyscyplinarne centrum badawcze cyfrowej nauki i technologii. To ma być park naukowo-technologiczny UKSW, skoncentrowany na rozwoju najnowszych technologii, w tym również np. sztucznej medycyny dla medycyny.

 

Kierunek lekarski na UKSW - ustawa podpisana - czytaj tutaj>>

Zajęcia będą odbywały się Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych. Zajęcia z anatomii mają odbywać się w bazie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ale UKSW ma w planach zbudowanie także Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II. Docelowo uczelnia chce mieć także w Warszawie swój szpital.

Uczelnia zapowiedziała, że chce także uruchomić studia podyplomowe w zakresie zdrowia i opieki medycznej.