W piątek do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745 i 1773 oraz z 2019 r. poz. 436)Nowela wydłuża do 18 kwietnia 2020 r. ważność recept wystawianych na starych drukach. Projekt przedłuża z 12 do 24 miesięcy okres, w którym będą realizowane recepty na starych wzorach druków, czyli takich jakie obowiązywały przed 18 kwietnia 2018 r., tj. przed wejściem w życie rozporządzenia.

O konieczności wydłużenia okresu przejściowego dla rozporządzenia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745 i 1773 oraz z 2019 r. poz. 436) apelowała do ministerstwa zdrowia Naczelna Rada Lekarska. 17 kwietnia br. mija bowiem okres przejściowy, w którym można wystawiać recepty z nadrukiem „Dane i podpis lekarza”. Nowe wzory zawierają sformułowanie „Dane i podpis osoby uprawnionej”, bowiem receptę może wystawić nie tylko lekarz, ale też pielęgniarka, farmaceuta, czy felczer.

E-recepta - jej realizacja i znaczenie w aptece - czytaj tutaj>>

Za 8 miesięcy wszystkie elektroniczne

Zmienił się także wzór recept przeznaczonych do wystawiania leków narkotycznych (Rpw). Na nowym druku usunięto możliwość wpisania późniejszego czasu realizacji recepty. A zatem nie będą mogły posiadać rubryki „Data realizacji‚ od dnia”.

– Pracownicy ochrony zdrowia mają wydrukowanych tysiące recept w skali kraju. Gdyby ten wzór przestał obowiązywać 18 kwietnia 2019 r. to lekarze, pielęgniarki czy położne musieliby zniszczyć te wcześniejsze druki i nabyć nowe, które za chwilę też poszłyby do kosza na rzecz e-recept. Dlatego uważam, ze skoro za osiem miesięcy obowiązywać zaczną wyłącznie recepty elektroniczne, to do tego czasu nie należy likwidować możliwości posługiwania się dotychczas stosowanymi receptami – mówi prof. Andrzej Matyja, prezes NRL.


Większość aptek gotowa do realizacji e-recept - czytaj tutaj>>

 


Drobna korekta, ale duże kłopoty

Sytuacja niepokoiła również farmaceutów. Na kilkanaście dni przed wejściem w życie przepisów aptekarze nie wiedzieli, jak powinni reagować na „stare” wzory recept wypisane po 18 kwietnia. - Druk nie zmienia się w sposób zasadniczy, ale ta niewielka korekta mogła stwarzać spore kłopoty. Jeśli recepta nie spełnia wymogów formalnych, aptekarz powinien odmówić jej realizacji, a wtedy pacjent musi wrócić do lekarza, odstać w kolejce, żeby otrzymać nową receptę, prawidłowo wypisaną, na aktualnym formularzu. To strata czasu i pacjentów, i lekarzy – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

 

Kontrola recept refundowanych - czytaj tutaj>>

 

E-recepty od 2020 r.

Z początkiem 2020 roku wchodzi obowiązek wstawiania recept elektronicznych. Natomiast już od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1). Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) – zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Dlatego lekarze już dziś mogą wejść do systemu i nie korzystać z druków, albo korzystać w sposób ograniczony.

- Z pewnością część lekarzy nie będzie czekało z wprowadzeniem e-recept do końca roku, ale zdecydują się przejść na nie już teraz. W tej sytuacji tworzenie kolejnej bariery w realizacji druków papierowych nie ma żadnego sensu – mówi Marek Tomków.


Tylko 102 lecznice wystawiają e-recepty, a zrealizować je można już w prawie każdej aptece - czytaj tutaj>>