1 stycznia 2019 roku w całej Polsce wdrożono system e-recepty w aptekach i punktach aptecznych. Do 31 stycznia 2019 roku wpłynęło blisko 190 000 e-recept, z czego aż 2/3 z województwa mazowieckiego.

Równocześnie rozpoczęło się stopniowe włączanie placówek leczniczych do platformy e-zdrowie (P1) tak, aby lekarze mogli wystawiać e-recepty. Ostateczny termin na wdrożenie e-recepty upływa 31 grudnia 2019 roku. 

Sprawdź: Kaczorowska-Kossowska Iwona, Wystawienie recepty elektronicznej>>

Obecnie już 102 placówki lecznicze z 73 miast w Polsce wystawiają pacjentom elektroniczne recepty i liczba ta każdego dnia rośnie, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) podłączane są sukcesywnie kolejne podmioty. 

 

Wystawiono prawie 10 tysięcy e-recept, dołączą kolejne miasta czytaj tutaj>>

 


Do końca roku wszystkie przychodnie i szpitale w sieci

– Cel na rok 2019 to włączenie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć, czyli miejsc, gdzie będą wystawiane e-recepty do systemu e-zdrowie tak, aby wszyscy lekarze mogli wystawiać swoim pacjentom elektroniczne recepty. Wierzę, że ten cel zrealizujemy, gdyż środowisko medyczne w Polsce jest otwarte na wdrażanie nowych rozwiązań. Naszą rolą jest zadbanie o to, aby korzyści z nich płynące były widoczne dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację. 

 

32 tysiące e-recept

Recepty elektroniczne otrzymało dotychczas ponad 32 000 pacjentów. Już dziś pacjenci mogą monitorować, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają e-recepty –  informacja o nich pojawia się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl. Placówka lecznicza i lekarz może wystawiać elektroniczne recepty, gdy tylko dopełni formalności związanych z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu P1. 

Sprawdź: Urban Krzysztof, Warmińska Ewa, E-recepta - jej realizacja i znaczenie w aptece>>

Resort zdrowia podkreśla, że strategię wdrażania e-recepty oparł na doświadczeniach innych krajów, które pokazują, że duże projekty informatyczne w ochronie zdrowia należy realizować etapami. Głównym zadaniem w 2018 r. było zbudowanie sieci akceptacji do realizacji e-recept. W praktyce chodziło o to, aby zapewnić, że każdy pacjent wychodzący od lekarza z e-receptą ma gwarancję, iż zrealizuje ją w dowolnej aptece w Polsce.

 

Elektroniczna recepta od jutra w dwóch miastach, za półtora roku obowiązkowa w całej Polsce czytaj tutaj>>

 

Aplikacja w drodze

Janusz Cieszyński, wiceszef resortu zdrowia poinformował również, że ministerstwo zdrowia udzieli wsparcia środowisku farmaceutycznemu i medycznemu, i do kwietnia br. udostępni darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego będzie można realizować recepty i wysyłać do systemu e-zdrowie Dokumenty Realizacji Recepty (DRR). 

– Aplikacja, nad którą pracujemy będzie łatwa i intuicyjna w obsłudze oraz dostępna dla wszystkich przedstawicieli środowiska medycznego i farmaceutycznego bez jakichkolwiek opłat. Aby pomóc w wypełnianiu nowego obowiązku przygotujemy również filmy instruktażowe, w których krok po kroku pokażemy, jak z niej– zapewnia Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia w MZ. 

Harmonogram prac w e-zdrowiu:

  • styczeń 2019 – każda apteka w Polsce musi być podłączona do systemu e-zdrowie, aby móc realizować e-recepty;
  • od roku 2019 – stopniowe włączanie do systemu e-zdrowie placówek medycznych;
  • do czerwca 2019 – pilotaż e-skierowania w placówkach medycznych;
  • styczeń 2020 – wchodzi w życie obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept;
  • styczeń 2021 – wchodzi w życie obowiązek wystawiania wyłącznie e-skierowań;
  • styczeń 2021 – wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem platformy e-zdrowie.