Czy szpital ma obowiązek prawny, przyjmując na swój oddział dziecko dotkliwie pogryzione przez psa, zgłosić to zdarzenie policji gdy rodzic dziecka tego nie uczyni?
Przepisy prawa nie nakładają wprost na lekarza obowiązku powiadomienia o fakcie pogryzienia dziecka przez psa.
Nie ma przepisu prawnego, który wprost reguluje taką sytuację. Artykuł 240 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) nie przewiduje, obowiązku zawiadomienia o takim zdarzeniu.

W przypadku podejrzenia, że pogryzienie jest wynikiem czynu zabronionego (np.: szczucie psem, brak opieki nad dzieckiem ze strony rodziców, jeżeli sytuacja wskazuje na to, że może to być objaw znęcania nad dzieckiem, dziecko posiada poważne uszkodzenia ciała), wówczas lekarz powinien powiadomić o tym policję - przyjmując iż podjęcie tych działań ma na względzie dobro dziecka.

Obowiązek powiadomienia dotyczy sytuacji, gdy lekarz rozpozna zakażenie lub zachorowanie na wściekliznę. Wtedy lekarz ma obowiązek, w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, zgłoszenia tego faktu:
• państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu dla miejsca rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej lub
• państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, lub
• innym podmiotom właściwym ze względu na rodzaj choroby zakaźnej, zakażenia lub zgonu z powodu choroby zakaźnej (art. 27 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; Dz. U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570). W przypadku szpitala obowiązek ten będzie spoczywał na kierowniku szpitala. Niezgłoszenie tego faktu może rodzić odpowiedzialność z art. 52 pkt 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jest to odpowiedzialność za wykroczenie.