Uczestnicy Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023", która odbyła się pod hasłem "Jakość przede wszystkim", dyskutowali między innymi o  zarządzaniu jakością. W sesjach plenarnych i dyskusjach wzięli udział przedstawiciele instytucji rządowych, świadczeniodawców, samorządów zawodowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu.

Podczas finałowej gali ogłoszono laureatów w sześciu kategoriach V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC":

  • Zarządzanie jakością,
  • Zarządzanie kapitałem ludzkim,
  • Organizacja przyjazna pacjentowi,
  • Skuteczna profilaktyka i edukacja,
  • Lider opieki otwartej,
  • Przestrzeń zorientowana na wartość zdrowotną.

- Koncepcja Value Based Healthcare (VBHC) wskazuje na to, że oprócz twardych wyników leczenia, które są paradygmatem medycyny opartej na dowodach, powinniśmy zwrócić uwagę także na to, co dla przeciętnego pacjenta stanowi niekiedy clou doświadczenia: życzliwość, empatię, które mogą sprawić, że droga przez korytarze szpitalne, proces diagnostyki i leczenia nie będą  traumatyzujące. To także zwrócenie uwagi na to, że medycyna i ochrona zdrowia kosztuje, ale także tworzy kapitał społeczny – mówiła Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego. 

Do konkursu zgłoszono 39 projektów. 

 

"Zarządzenie jakością"

Laureatem w tej kategorii (podkategoria: zarządzanie) został Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcym im. prof. S. Popowskiego w Olsztynie. Placówka wprowadziła zrównoważony prorozwojowy model zarządzania szpitalem oparty na równowadze pięciu filarów (finansowy, kliniczny, środowiska opieki, środowiska pracy, marketingu medycznego). W efekcie ponad trzykrotnie zwiększono liczbę leczonych pacjentów. Ponad dwukrotnie powiększono bazę szpitala. Przychody szpitala zwiększyły się sześciokrotnie. 

Drugim laureatem (podkategoria: skuteczność kliniczna) w tej kategorii jest Interwencyjne Centrum Neuroterapii, Mazowiecki Szpital Bródnowski za terapię genową mózgu. Centrum wykonało pierwsze w Europie operacje mózgu w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego rezonansu magnetycznego. Największym osiągnięciem Centrum jest terapia genowa mózgu dzieci z wrodzonym niedoborem enzymu dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych w mózgu.

W tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia: 

  • Wyróżnienie I dla Radomskiego Centrum Onkologii za zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w badaniu Rezonansu Magnetycznego
  • Wyróżnienie II dla PZU Zdrowie SA za reagowanie na potrzeby pacjentów poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań
  • Wyróżnienie III dla Centrum Gamma Knife w Warszawie za wykorzystanie wielu (192) wiązek promieniowania kobaltowego w nieinwazyjnym leczeniu nowotworów mózgu z możliwością frakcjonowanego podawania energii jonizującej (ICON)

"Zarządzanie kapitałem ludzkim" - wyróżnieni

W tej kategorii kapituła nie wskazała laureata. 

  • Wyróżnienie I przyznała PZU Zdrowie SA za "Ranking placówek", czyli narzędzie wspierające zarządzanie doświadczeniami pacjentów
  • Wyróżnienie II otrzymał Wojewódzki szpital rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem za program "Świadomy i bezpieczny pracownik najlepszym kapitałem"

"Organizacja przyjazna pacjentowi"

Laureatem w tej kategorii zostało  Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Kartuzach za Centrum Zintegrowanej Opieki nad Kobietą Ciężarną. Program obejmuje ścisłą współpracę specjalistów z różnych dziedzin medycznych i około-medycznych: lekarzy, położnych, fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków. Program powstał na bazie doświadczeń wdrożenia KOC (opieka koordynowana nad kobietą w ciąży), zmierzając w kierunku opieki nastawionej na wartość zdrowotną określaną w literaturze jako Value Based Healthcare.

Wyróżnieni zostali natomiast:

  • Doctor One Polska Sp. z o.o. za bezpieczny komunikator medyczny Doctor.One
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej za program Opieki Koordynowanej Chorób Metabolicznych u Dzieci

"Skuteczna profilaktyka i edukacja"

Laureatem w tej kategorii została Grupa Medyczna Tommed za kompleksową profilaktykę raka piersi. Składają się na nią m.in. realizacja świadczeń (w tym finansowanych ze środków publicznych) w poradni profilaktyki chorób piersi oraz zakup w 2017 roku innowacyjnego mammografu cyfrowego oraz wdrożenie technologii w nim zawartej, który umożliwił szerokie wykorzystanie środków z zakresu programu przesiewowego raka piersi oraz wykonywanie badań na potrzeby poradni specjalistycznych i komercyjnych oraz realizację  świadczeń profilaktycznych.

Wyróżnieni:

  • Wyróżnienie I - Radomskie Centrum Onkologii za profilaktykę nowotworów głowy i szyi 
  • Wyróżnienie II - Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. za realizację zadań związanych z profilaktyką i edukacją zdrowotną z zakresu zdrowia psychicznego

"Lider opieki otwartej"

Laureatem w tej kategorii został Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota za stworzenie całościowego systemu skoordynowanej opieki psychiatrycznej na poziomie lecznictwa otwartego w dzielnicach Ochota i Ursus – w oparciu o jednostki własne SZPZLO Warszawa-Ochota.

Czytaj także na Prawo.pl: Zakrzewski: NFZ jest skłonny zapłacić więcej za wyższą jakość świadczeń - trzeba to docenić

"Przestrzeń zorientowana na wartość zdrowotną"

Laureatem został Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie za wykorzystanie elementów teorii Evidence Based Design w procesie optymalizacji procesów terapeutycznych w obszarze leczenia pacjentów do 18. roku życia. Przeprowadzono audyt funkcjonalno-przestrzenny budynków szpitala na podstawie metody POE (Post Occupancy Evaluation). Wyniki prac analitycznych pozwoliły na zaprojektowanie konsolidacji oddziałów szpitalnych, realizujących podobne funkcje medyczne poprzez utworzenie pionów medycznych. 

Czytaj także na Prawo.pl: Kamasa: Spojrzeliśmy na szpital jako na całość i szukaliśmy rozwiązań kompleksowych

Wyróżnieni:

  • Globiana Medical Center – za opiekę medyczna jutra
  • PZU Zdrowie SA – za Zielony Standard Placówek PZU Zdrowie

Konferencję "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023 r. " zorganizowali Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. 

Alicja Pollesch, dyrektor strategiczny Wolters Kluwer Polska, członek zarządu, inaugurując spotkanie podkreśliła, że "jakość" nie po raz pierwszy jest wątkiem przewodnim konferencji.  - W tym roku ze względów formalnych i legislacyjnych ten temat stawia przed placówkami ochrony zdrowia nowe wyzwania - zaznaczyła.  Podkreśliła, że liczne zmiany w prawie są wspólnym mianownikiem współpracy Wolters Kluwer Polska z podmiotami systemu ochrony zdrowia.  - W obu sektorach: w biznesie i ochronie zdrowia poznanie potrzeb klienta i pacjenta przekładają się na jakość i efektywność - podkreśliła.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, wymieniając szereg ustaw uchwalonych w 2023 r. z obszaru ochrony zdrowia (m.in. o jakości, o opiece geriatrycznej, niektórych zawodach medycznych), zauważył, że wprowadziły one zmiany na każdym poziomie organizacji systemu. - Powinniśmy ewaluować w kierunku systemu opartego na wartościach, ocenie wartości danej usługi i jego efektu zdrowotnego – dodał.

Czytaj także na Prawo.pl: Chmielowiec: Potrzebujemy strategii nakierowanej na jakość