Zgłoszenia do komisarzy wyborczych

Prawo głosowania korespondencyjnego mają wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zgłoszenia można złożyć komisarzowi wyborczemu ustnie, pisemnie, faksem, mailem, z dołączeniem kopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Najlepiej skontaktować się w tym celu z właściwą delegaturą Krajowego Biura Wyborczego. Można też zgłosić potrzebę otrzymania nakładkę na kartę do głosowania w alfabecie Braille`a.

Termin zgłoszeń to 13 maja.

Co powinno zawierać zgłoszenie?

Zgłoszenie powinno zawierać:

- nazwisko i imię (imiona)

- imię ojca

- datę urodzenia

- numer PESEL wyborcy

- oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie

- oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie

- adres pocztowy, na który ma być wysłany pakiet wyborczy

- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Jeżeli dokonano zgłoszenia ustnie, należy odrębnie przekazać orzeczenie urzędowi gminy.

 

Jak wygląda pakiet do głosowania korespondencyjnego?

Osoby uprawnione otrzymują pakiet wyborczy najpóźniej 7 dni przed wyborami. Trzeba odebrać go osobiście, za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość i za pokwitowaniem. Jeśli nie jest to możliwe, doręczający sam potwierdzi datę doręczenia, wskaże odbierającego i przyczynę braku podpisu adresata. W razie nieobecności powtórne doręczenie nastąpi nie później niż 1 dzień od dnia pierwszego doręczenia. Przy odbiorze pakietu wyborczego można zgłosić potrzebę odbioru koperty zwrotnej pod wskazanym adresem.

W pakiecie wyborczym znajdą się:

- koperta zwrotna

- karta do głosowania

- koperta na kartę do głosowania

- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania

- instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Żeby głos został uwzględniony kartę do głosowania należy włożyć do koperty i zakleić ją. Powinno się także podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wszystkie dokumenty należy włożyć do koperty zwrotnej, którą można przekazać listonoszowi, jeśli zgłosi się wcześniej taki zamiar odbierając od niego pakiet wyborczy. Można też osobiście zanieść na pocztę.

Nie można głosować korespondencyjnie, jeśli wcześniej zgłosiło się zamiar głosowania przez pełnomocnika.

Czytaj też: Lokale wyborcze wciąż bez podjazdów i ze źle oznaczonymi schodami

Głosowanie korespondencyjne - dlaczego nie dla wszystkich?

Głosowanie korespondencyjne wprowadzono do Kodeksu wyborczego w 2011 roku. Tę możliwość uzyskały osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby przebywające poza granicami kraju. O rozszerzenie uprawnienia na wszystkich wyborców zabiegały wówczas organizacje społeczne  działające na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej, m.in. Fundacja Batorego.

Podczas nowelizacji Kodeksu wyborczego w 2018 głosowanie korespondencyjne zostało ograniczone wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami. Większość wyborców korzystających z tego rozwiązania – w tym osoby starsze lub przebywające poza granicami kraju – straciło to uprawnienie. - Warto przywrócić taką możliwość, ponieważ dla wielu obywateli i obywatelek urata możliwości głosowania korespondencyjnego oznacza w praktyce, że nie mogą zagłosować – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego. 

Według badania CBOS dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z grudnia 2018 r, aż 73 proc. Polaków najchętniej wybiera oddanie głosu w lokalu wyborczym, jednak zdecydowana większość chciałaby mieć także możliwość oddania głosu korespondencyjnie. W tym samym badaniu takie rozwiązanie poparło 65 proc. respondentów.