Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że Komisja Europejska notyfikowała przyjęty przez Radę Ministrów program rządowy, który jest pakietem pomocowym dla LOT. Umożliwi on spółce dalsze funkcjonowanie w obliczu pandemii koronawirusa i pozwoli na zachowanie tysięcy miejsc pracy, nie tylko w branży lotniczej.

Łączna kwota wsparcia to 650 mln euro - ok. 2,9 mld zł.

Skład pakietu pomocowego dla LOT

Pakiet pomocowy składa się z podwyższenia kapitału zakładowego przez Skarb Państwa w wysokości 1,1 mld zł. Drugim elementem jest pożyczka wysokości 1,8 mld zł, jakiej udzieli przewoźnikowi Polski Fundusz Rozwoju. Przeważającą część pomocy LOT zobowiązał się spłacić wraz z odsetkami w ciągu sześciu lat.

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę wspierającą branżę lotniczą
 

Minister Aktywów Państwowych podkreśla znaczenie Polskich Linii Lotniczych dla bezpieczeństwa transportowego państwa oraz dla innych branż, takich jak turystyka czy logistyka.

Według analiz sektor lotniczy przyczynia się do istnienia prawie ćwierć miliona miejsc pracy i generuje ok. 3 proc. PKB. Ewentualna upadłość linii byłaby nie do zaakceptowania z perspektywy interesów gospodarczych oraz strategicznych kraju. Z tego względu Rząd RP podjął decyzję o udzieleniu LOT pomocy.

Pomoc od swoich rządów, czasem wyższą niż LOT, uzyskało już wiele europejskich przewoźników. W przypadku holenderskich linii KLM KE zatwierdziła pomoc wysokości 3,4 mld euro.