Minister funduszy do marszałków: Trzeba stawiać na duże partnerskie projekty

Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF), inaczej też „perspektywa finansowa”, wyznaczają limity dla rocznych budżetów ogólnych Unii Europejskiej. Określają więc, ile środków rocznie UE ma do dyspozycji ogółem, a ile w podziale na poszczególne obszary. Okres, na który może być ustanowiony WRF, to minimum pięć lat, ale w ostatnich latach były to okresy siedmioletnie.
Czekanie na ostateczny kształt rozporządzeń UE
Małgorzata Jarosińska -Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, podczas spotkania z Konwentem Marszałków RP w Arłamowie (podkarpackie), powiedziała, że wszyscy z niecierpliwością czekamy na ostateczny kształt rozporządzeń UE i informacje finansowe, bez których trudniej jest podejmować decyzje co do konkretnych obszarów wsparcia w programach. Negocjacje w tej sprawie trwają.
Wyzwania nowej perspektywy UE
Minister Jarosińska -Jedynak przypomniała, że przyjęta przez rząd Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR) jest punktem odniesienia dla Umowy Partnerstwa. Dokument, który będzie określał ramy korzystania z funduszy europejskich w perspektywie 2021-2027, ma być przyjęty przez rząd w drugiej połowie roku. Wtedy będą też finalizowane negocjacje wieloletnich ram finansowych w UE.
Czytaj też: Zarządzanie rozwojem kraju będzie prostsze i bardziej spójne
KSRR określa nowy model rozwoju kraju: rozwój społecznie i terytorialnie zrównoważony. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej przypomniała o wskazanych w KSRR obszarach strategicznej interwencji (OSI), które powinny otrzymać szczególne wsparcie. Są to obszary zagrożone trwałą marginalizacją, miasta średnie, tracące funkcje społeczno-gospodarcze, Śląsk i wschodnia Polska. Dodatkowo samorządy województw w ramach swych strategii rozwoju mogą wskazywać działania wspierające własne OSI.
Nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
Rząd zaproponował kontrakt programowy, który określa kierunki i warunki dofinansowania programu służącego realizacji Umowy Partnerstwa w zakresie polityki spójności. Wprowadzony ma też być kontrakt sektorowy, który określa sposób realizacji programów rozwoju opracowanych przez właściwych ministrów i ukierunkowany terytorialnie. - Będzie też porozumienie terytorialne jako mechanizm premiującym współpracę międzysamorządową na rzecz rozwoju lokalnego i ponadlokalnego – mówiła Jarosińska-Jedynak.
Minister zwróciła też uwagę na specyfikę negocjacji nowej perspektywy finansowej. - Naszą ambicją powinno być jak najszybsze wyjście z grona najsłabszych pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego regionów – mówiła. Zachęcała do ambitnego i wieloaspektowego spojrzenia na projekty nowych programów regionalnych.
- Będziemy wspierać wszystkie inicjatywy na rzecz wzmocnienia i wykorzystania potencjałów oraz niwelowania barier rozwojowych. W mojej opinii te regiony, które podejmą największe wyzwanie czyli postawią na większe, bardziej kompleksowe przedsięwzięcia, które wymagają partnerstwa oraz zorientowane są na długofalowe skutki - na koniec perspektywy 2027 będą mogły mówić o największym sukcesie – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.
Konwentowi marszałków w Arłamowie towarzyszy międzynarodowa konferencja dotyczącą inwestowania w dzieci z funduszy europejskich w okresie programowania 2021-27.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.