Zarządzenie przedterminowych wyborów uzasadnione jest wygaśnięciem mandatu prezydenta Gdańska wskutek śmierci. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w przypadku wygaśnięcia mandatu z powodu śmierci wójta, burmistrza, prezydenta miasta przeprowadza się wybory przedterminowe. Zarządza je premier, mają odbyć się w ciągu 90 dni od dnia zgonu włodarza. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

 

Po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do czasu wyboru nowego włodarza komisarzem rządowym została Aleksandra Dulkiewicz, były pierwszy zastępca włodarza.

Czytaj też: W Gdańsku będą przedterminowe wybory; do tej pory komisarzem I zastępca prezydenta

Paweł Adamowicz wygrał po raz szósty w ubiegłym roku

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. Zmarł po ataku nożownika podczas finału WOŚP. Miał 53 lata, pozostawił żonę i osierocił dwie córki.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych został po raz szósty prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze, pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego.

Jak powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, niewystawienie w tych wyborach kandydata przez Prawo i Sprawiedliwość, o czym informował w ubiegłym tygodniu lider partii Jarosław Kaczyński, to „wyraz szacunku dla woli wyborców, którzy kilka miesięcy temu wskazali bardzo jednoznacznie środowisko polityczne, samorządowe przede wszystkim, które według nich powinno zarządzać Gdańskiem".

Zobacz także komentarze praktyczne:

Wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wskutek śmierci

Wygaśnięcie mandatu radnego wskutek odwołania rady (sejmiku) w drodze referendum

​(kkż/PAP)