Aleksandra Dulkiewicz jest formalnie osobą pełniącą funkcję prezydenta Gdańska

Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich przekazał Aleksandrze Dulkiewicz pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska. Wcześniej decyzję wyznaczającą do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj też: Zamach na prezydenta Gdańska - imprezy niemasowe z luką prawną>>
Zgodnie z art. 492 Kodeksu wyborczego po śmierci wójta, burmistrza, prezydenta miasta następuje wygaśnięcie jego mandatu. Stwierdza je komisarz wyborczy w drodze postanowienia w terminie 14 dni od dnia zgonu. Postanowienie komisarza wyborczego podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Podaje się je również do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej. Przesyła się je też wojewodzie oraz przewodniczącemu rady gminy.
Po wydaniu tego postanowienia funkcje prezydenta miasta, do czasu wyboru nowego prezydenta w wyborach samorządowych, pełni osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody przekazany za pośrednictwem ministra administracji. Osoba mianowana przez premiera jest uprawniona do podejmowania wszelkich decyzji i czynności w ramach funkcjonowania gminy - tak samo jak prezydent. Nie ma jednak zastępców - stwierdzenie przez komisarza wyborczego wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza, prezydenta miasta równoznaczne jest z odwołaniem jego zastępców.
Wygaśnięcie mandatu z powodu śmierci wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest podstawą do przeprowadzenia wyborów przedterminowych w gminie. Zarządza je premier, zgodnie z prawem mają odbyć się w ciągu 90 dni od dnia zgonu włodarza. W Gdańsku odbędą się one prawdopodobnie w kwietniu, nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.
Wybory przedterminowe będą zarządzone rozporządzeniem premiera
Wybory przedterminowe organów wykonawczych gminy zarządza w drodze rozporządzenia prezes Rady Ministrów i wyznacza termin wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 90 dni od dnia, w którym nastąpiła przesłanka uzasadniająca przeprowadzenie takich wyborów. W tym przypadku jest to dzień śmierci prezydenta.
Czytaj też: Ustawa o samorządzie podstawą ogłoszenia żałoby w gminie
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł 14 stycznia. Był włodarzem od 1998 roku, wcześniej gdańskim radnym i przewodniczącym rady miasta.
Zobacz też: Wygaśnięcie mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wskutek śmierci
Wygaśnięcie mandatu radnego wskutek odwołania rady (sejmiku) w drodze referendum
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.