Ministerstwo Cyfryzacji ocenia, że ok. 1,5 mln osób będących klientami banków spółdzielczych będzie mogło skorzystać z tego ułatwienia. Do tej pory z możliwości potwierdzania profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej mogli korzystać klienci PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo.

 

Integracja banków spółdzielczych z węzłem krajowym

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że rozpoczęło integrację banków spółdzielczych z węzłem krajowym. Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, w skrócie Węzeł Krajowy, to elektroniczny system identyfikacji służący do zdalnego załatwiania spraw urzędowych.

Połączenie banków spółdzielczych z węzłem oznacza, że ich klienci bez wychodzenia z domu będą mogli zakładać profil zaufany (PZ), a dzięki temu korzystać z e-usług.

Resort podkreśla, że dane w banku są wiarygodne, bo zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym.

- Wiemy jak wielu Polaków ma konta w bankach spółdzielczych i chcieliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Proces dołączania banków spółdzielczych do węzła krajowego podzieliliśmy na kilka etapów. W sumie w najbliższych miesiącach przyłączymy ponad 500 placówek – dodaje szef MC.

Lista banków spółdzielczych, które pomogą założyć PZ

Profil zaufany zakładać i potwierdzać mogą klienci:

  1. Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim     
  2. Banku Spółdzielczego w Chojnie
  3. Banku Spółdzielczego w Grabowie
  4. Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu
  5. Banku Spółdzielczego w Jutrosinie
  6. Banku Spółdzielczego w Łasinie
  7. Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią
  8. Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim
  9. Banku Spółdzielczego w Sławnie
  10. Banku Spółdzielczego w Sztumie
  11. Lubusko-Wielkopolski Banku Spółdzielczego z/s w Drezdenku
  12. Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego w Białośliwiu
  13. Pyrzycko-Stargardzkiego Banku Spółdzielczego w Pyrzycach
  14. Żuławskiego Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Gdańskim
  15. Banku Spółdzielczego w Białogardzie

W kolejnym etapie dołączonych zostanie 170 placówek.

Profil zaufany to zbiór danych, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie, to nasze elektroniczne dane. Profil zaufany jest ważny trzy lata, można go założyć za darmo. Korzysta już z niego ponad 7,2 miliona Polaków.

Dzięki integracji banków spółdzielczych z węzłem krajowym ich klienci będą mieli też możliwość logowania się swoimi loginami bankowymi do serwisów takich jak np. Internetowe Konto Pacjenta, konta Mój GOV czy PUE ZUS.