Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy przewidującej dodatkowe wsparcie dla OSP. Poprawki zakładają powrót do pierwotnego rozdziału środków dla OSP. Kilka godzin wcześniej Senat wprowadził 3 poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej nakładającej na ochotnicze straże pożarne nowe zadania o charakterze społeczno-edukacyjnym. Są wśród m.in. krzewienie sportu i kultury fizycznej w celu rozwinięcia sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych, organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych związanych z ochroną przeciwpożarową, propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego zagrożenia.

 

Sposób finansowania zadań OSP

Wydatki na realizację zadań OSP (zobacz, jakie to zadania Dodatkowe 82 mln zł z budżetu państwa na Ochotnicze Straże Pożarne TUTAJ) będą pochodziły z budżetu państwa i samorządów i pieniędzy przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe. W 2019 r. OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa maksymalnie 82 mln zł.

Według pierwotnej wersji to minister właściwy do spraw wewnętrznych miał dokonywać rozdziału środków finansowych na podstawie wniosków złożonych przez ochotnicze straże pożarne za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej właściwego ze względu na teren działania tej straży. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu zdecydowano, że podziałem środków zajmą się gminy.

Poprawki senackie zakładają powrót do pierwotnego rozdziału środków dla Ochotniczych Straży Pożarnych - przez ministra spraw wewnętrznych na podstawie wniosków złożonych przez OSP za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a nie przez gminy.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.