Miasto Sopot informuje, że została już wypracowana propozycja zmian ustawowych Wkrótce zostanie przekazana do Związku Miast Polskich, Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych i do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Sopot wprowadza Certyfikat bezpiecznie działającego obiektu noclegowego

Miasto informuje, że prowadzący działalność, polegającą na świadczeniu usług hotelarskich w innych obiektach noclegowych, takich jak pokoje gościnne, apartamenty, wille czy hostele, powinni uzyskać wpis do ewidencji, prowadzonej przez prezydenta miasta.

Władze Sopotu podkreślają, że miasto jest świadome emocji, jakie wśród mieszkańców budzi najem krótkotrwały - bywa, że muszą oni znosić hałasy, skarżą się też na brak segregacji śmieci przez gości, a także poruszają kwestie bezpieczeństwa. Nie ma jednak narzędzi, które pozwalałyby na szybką reakcję i realną pomoc mieszkańcom w takich przypadkach. 

 

POLECAMY

Biała księga już jest

Ministerstwo Sportu i Turystyki po konsultacjach i rekomendacjach Najwyższej Izby Kontroli opracowało projekt „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”. To odpowiedź na postulaty samorządów, organizacji turystycznych dotyczących zmian legislacyjnych w obszarze m.in. systemu promocji turystycznej oraz usług hotelarskich i przewodnickich.

Resort deklaruje, że materiał zgromadzony w „Białej Księdze” posłuży do dyskusji o przyszłości systemu promocji turystycznej. Zostanie też wykorzystany w procesie notyfikacji w Komisji Europejskiej finalnych propozycji regulacji prawnych. Każdy zainteresowany będzie miał możliwość włączenia się w prace nad ostatecznym brzmieniem dokumentu.

Czytaj w LEX: Najem i dzierżawa lokali mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej >

Nie ma mowy o ograniczaniu najmu

Sopot zapewnia jednak, że nie ma mowy o ograniczaniu najmu – władze są świadome, że stanowi on źródło zarobku dla części mieszkańców. Są jednak niezbędne rozwiązania, które pozwolą uregulować go tak, by unikać negatywnych konsekwencji z nim związanych.

Miasto informuje, że została już wypracowana propozycja zmian ustawowych, która zostanie przekazana do Związku Miast Polskich, Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Czekając na wprowadzenie zmian w przepisach, Sopot chce podjąć akcję, której efektem ma być stworzenie pełnej bazy noclegowej w kurorcie, pogodzenie interesów osób wynajmujących swoje mieszkania, stałych mieszkańców oraz turystów.

Czytaj w LEX: Najem prywatny w PIT krok po kroku >

Stworzono możliwość uzyskania Certyfikatu bezpiecznie działającego obiektu noclegowego. Certyfikat będzie mogła otrzymać każda osoba zajmująca się najmem, która poza obowiązkowym wpisem do ewidencji spełni wymagania określone w regulaminie przyznawania Certyfikatu. Według władz miasta certyfikat podniesienie wiarygodność obiektu wśród turystów i wpłynie na jakość oferowanych usług.
Miasto we współpracy z Sopocką Organizacją Turystyczną dokonało inwentaryzacji bazy noclegowej. Wkrótce właściciele tych lokali otrzymają wezwania do rejestracji, zostanie również sprawdzone, czy odprowadzali podatek od nieruchomości oraz opłatę uzdrowiskową. Jednocześnie otrzymają oni propozycję wystąpienia o Certyfikat dla swojego obiektu, w którym świadczą usługi hotelarskie.

Zobacz procedury w LEX:

Przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym >

Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu wynajmu pokoi gościnnych >
 

POLECAMY