W niedzielę 26 maja wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Idąc na głosowanie, należy zabrać dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Będą konieczne do potwierdzenie tożsamości wyborców. Członek komisji wyborczej po sprawdzeniu tożsamości, wręczy kartę do głosowania, której odbiór należy pokwitować podpisem na spisie wyborców. Spis to lista z nazwiskami i adresami, która jest w każdym lokalu wyborczym.

Czytaj też: Na wybory z dowodem osobistym lub aplikacją mObywatel w smartfonie>>

Jak głosujemy?

Karta powinna być oznakowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz posiadać nadrukowany odcisk pieczęci rejonowej komisji wyborczej. Z lewej strony karty są informacje o numerze okręgu wyborczego. Poniżej znajdują się listy z kandydatami. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego, może mieć logotyp. Wybieramy tylko jednego kandydata.

Na karcie postawić należy znak „X” w miejscu przy nazwisku osoby, na którą chcemy oddać głos. Będzie nieważny, jeśli postawimy znak na więcej niż jednej liście kandydatów, albo gdy nie postawimy go wcale. Po zmianie Kodeksu wyborczego z 2018 roku znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Głosowanie jest tajne, kartę należy wrzucić do urny tak, aby strona z zaznaczonym nazwiskiem kandydata była niewidoczna.

 

Obowiązki członków komisji wyborczych

Nie później niż w przeddzień wyborów, komisja sprawdza lokal wyborczy i stopień jego przygotowania. W dniu głosowania, najpóźniej o godzinie 6.00 rano, komisja spotyka się w składzie nie mniejszym niż 2/3 pełnego składu. Musi być obecny przewodniczący komisji lub jego zastępca.

Przed otwarciem lokalu dla wyborców komisja sprawdza zgodnie z protokołem odbioru kart, czy w lokalu są wszystkie karty, materiały wyborcze oraz pieczęć. Komisja liczy wszystkie karty do głosowania i wpisuje w protokole głosowania ustaloną liczbę kart oraz ostemplowuje karty do głosowania swoją pieczęcią.

Komisja musi też m.in. sprawdzić, czy w lokalu wyborczym prawidłowo wiszą urzędowe obwieszczenia i informacje, a także czy nie ma treści agitacyjnych typu plakaty, ulotki, napisy wyborcze. Sprawdza w końcu, czy urna jest pusta - jeśli tak zamyka ją i opieczętowuje. Przewodniczący komisji wyznacza członka komisji na tzw. strażnika urny. W lokalu musi znaleźć się też m.in. godło państwowe.

Czytaj też: Podczas wyborów w blisko połowie komisji nie było „strażnika urny”>>

Z broszurą Fundacji Batorego Instrukcja dla członków obwodowych komisji wyborczych można zapoznać się TUTAJ>>

Więcej informacji o obowiązkach członków komisji wyborczych przed, w czasie i po głosowaniu znajduje się w opracowaniu Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej przy współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Województw RP tutaj>>

Cisza wyborcza od soboty do niedzieli

Cisza wyborcza to czas, w którym nie można prowadzić kampanii wyborczej i agitacji wyborczej, czyli organizować zgromadzeń, pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Nie wolno także publikować wyników sondaży wyborczych. Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny od 500 tys. zł do miliona zł. Przypadki naruszenia należy zgłaszać policji.

 Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni

W lokalu wyborczym oprócz członków obwodowej komisji wyborczej można spotkać mężów zaufania i obserwatorów społecznych. Obserwują oni przebieg głosowania, mogą zgłaszać uwagi do protokołu głosowania i być przy przewożeniu kart do komisji wyborczej wyższego stopnia. Powołują ich komitety wyborcze.

Czytaj też: Samorządy są odpowiedzialne za lokale wyborcze i zapewnienie tajności wyborów>>
 

Głos oddaje się tylko raz

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że nikt nie może głosować więcej niż jeden raz podczas tych samych wyborów. Oznacza to, że również osoby posiadające więcej niż jedno obywatelstwo państw członkowskich Unii Europejskiej może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego organizowanych wyłącznie przez jedno z państw członkowskich.