Mieszkańcy, którzy otrzymali dokument po 30 listopada 2019 r.  mają 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą (licząc od dnia otrzymania dokumentu) oraz kolejne 2 miesiące na wniesienie opłaty, po otrzymaniu informacji o wysokości należności.

 


Następnym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księdze wieczystej, do którego należy załączyć otrzymane potwierdzenie spłaty.

Więcej informacji o warszawskich przekształceniach TUTAJ

Jak informuje Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy, w stolicy wydano ponad 50 proc. zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Czytaj też: Ministerstwo: Bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego nie przepadną

Władze Warszawy o niedochowaniu terminów

Na stronie internetowej UM Warszawy wyjaśniono, że przy niezachowaniu terminów, mieszkańcy będą musieli wnieść pełną opłatę przekształceniową za rok 2019 (co do zasady w wysokości równej dotychczasowej opłacie rocznej), a 99- lub 98 proc. bonifikata zostanie naliczona za pozostały okres 19 lat. Analogicznie w kolejnych latach - jeśli ktoś złoży wniosek dopiero w 2021 roku, będzie musiał zapłacić pełną opłatę za 2019 i 2020 rok, a bonifikata będzie przysługiwała za okres 18 lat.

Gminy zgłaszały, że nie zdążą wydać wszystkich zaświadczeń w ustawowym terminie, który był przewidziany do końca roku 2019 r. Ministerstwo Rozwoju informowało ostatnio, że zaświadczenia dla mieszkańców, także te wydane po terminie, mają taką samą moc prawną, jak te wydane do końca 2019 r. Data ich wydania nie ma więc negatywnego wpływu na sytuację mieszkańców.

Aby skorzystać z bonifikaty z tytułu opłaty jednorazowej, trzeba złożyć wniosek do właściwego urzędu w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia. Organ  naliczy opłatę i uwzględni bonifikatę. Kwotę ustaloną przez urząd należy wpłacić w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania z urzędu informacji o wysokości tej kwoty.