Czy pracownik samorządowy pracujący w wydziale ochrony środowiska może świadczyć usługi dla swojego pracodawcy, czyli tego samego urzędu gminy, w zakresie przewodnictwa górskiego?

Chodzi o organizację odpłatnych wycieczek dla pracowników tego samego urzędu lub też organizację i prowadzenie wycieczek dla mieszkańców w ramach podpisanej umowy z gminą w powyższym zakresie, poza godzinami pracy tego urzędnika. Chodzi konkretnie o to, czy nie występują wyłączenia w zakresie przepisu art. 30 u.p.s. W ramach pracy na ww. stanowisku nie są realizowane wycieczki turystyczne oraz inne działania związane z turystyką.

 

W ocenie Autora nie ma przeszkód, aby pracownik urzędu gminy świadczył usługi na rzecz tego urzędu z zakresu przewodnictwa górskiego.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) - dalej u.p.s. pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć:

- pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych,

- wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz

- sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.

Czytaj też: Radny nie może być dyrektorem szkoły

W ocenie autora, świadczenie przez pracownika samorządowego usług w zakresie przewodnictwa górskiego, nie wypełnia żadnej z w/w przesłanek. Nie pozostaje bowiem w sprzeczności z obowiązkami tego pracownika wynikającymi z umowy o pracę i nie może wywoływać podejrzeń o stronniczość lub interesowność w wykonywaniu obowiązków urzędnika w ramach stosunku pracy. Wreszcie, świadczenie tego typu usług, nie pozostaje w sprzeczności z obowiązkami wynikającymi z u.p.s.