W Maciejowicach (woj. mazowieckie, powiat garwoliński), podpisano pierwszą umowę w programie cyfryzacji gminnych ośrodków kultury. - Gminne ośrodki kultury to doceniane przez mieszkańców instytucje z długą tradycją. Chcemy, aby ją pielęgnowały, ale także aby nadążały za trendami współczesnego świata. Dlatego, by miały na to szanse, damy im odpowiednie narzędzia – powiedział podczas czwartkowej uroczystości minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Cel resortu: podłączenie GOK-ów

Celem ministerstwa jest podłączenie wszystkich GOK-ów do szerokopasmowego internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych i doposażenie ich w sprzęt cyfrowy. Program skierowany jest do wszystkich gminnych ośrodków kultury w Polsce.

Pierwsza umowa w ramach programu ma wartość 1 359 990 zł i swoim działaniem obejmie 40 GOK-ów w podregionie siedleckim - 40 gmin w łącznie 5 powiatach.

W ramach umowy zorganizowane zostaną - podzielone na dwa etapy - szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych. Pierwszy etap to szkolenia dla pracowników GOK. Chodzi o to, by po ich zakończeniu samodzielnie lub w asyście trenera mogli szkolić dzieci i młodzież. Drugi etap – to szkolenia młodych ludzi w wieku od 10 do 18 lat.

Tematy szkoleń to m.in. dziennikarstwo i edukacja online, projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych, programowanie, ale i sztuczna inteligencja czy bezpieczne zachowanie w sieci.

Sprzęt zostanie w GOK

W ramach programu GOKi zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki 3D i oprogramowanie. Po zakończeniu projektu ten sprzęt zostanie w Gminnych Ośrodkach Kultury.

W ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury – wszystkie GOKi zostaną też podłączone do szybkiego Internetu. Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia.

 - Jeszcze w tym roku do szybkiego Internetu podłączymy 450 ośrodków – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wspieramy małe miejscowości, bo dostęp do Internetu nie musi kończyć się na wielkomiejskich aglomeracjach - dodał.

Czytaj też: Małe domy kultury mogą walczyć z wykluczeniem cyfrowym

Szczegóły konkursu

Organizacje pozarządowe, ale i m.in. partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, instytucje publiczne z obszaru nauki, kultury i edukacji mogły uczestniczyć w konkursie na dofinansowanie szkoleń z kompetencji cyfrowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W konkursie wpłynęło aż 550 zgłoszeń z całej Polski, czyli ponad siedem zgłoszeń na jeden region. Pierwsze umowy zostaną zawarte na łączną kwotę 21 mln zł. W każdym z obszarów zostanie wybrany tylko jeden projekt. Zwycięskie projekty będą dofinansowane w 100%. Minimalna wartość dofinansowania to 450 000 zł, maksymalna - 1 360 000 zł.