Aplikacja mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. W jej ramach uruchomiono nową usługę – mPojazd, z której korzystać mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów. 

 

Kto może korzystać z usługi mPojazd?

Osoby zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd., których dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, mogą skorzystać z dokumentów w telefonie. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, przypomina, że od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. - Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – mówi.

 

Czytaj też: Od poniedziałku można jeździć bez dowodu rejestracyjnego>>

Co pokaże usługa mPojazd?

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

W telefonie dostępne będą dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

Potem prawo jazdy w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina też, że na stronie www.Gov.pl można sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu, czy pobrać jego dane lub sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę, jest bezpieczny.

Tutaj można sprawdzić, jak zainstalować aplikację mObywatel na telefony z Androidem