Nabór, który rusza od lutego obejmuje nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. - Przypominam, że już od najbliższej środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zachęcam wszystkich rodziców, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń – podkreśla minister Marlena Maląg.

Rodzice mają do dyspozycji trzy kanały wnioskowania: portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, bankowość elektroniczną i PUE ZUS. Wnioski będzie można złożyć także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

Jak poinformowała PAP powołując się na minister Maląg, każdego miesiąca świadczenie obejmuje blisko 7 mln dzieci. Od początku funkcjonowania programu do rodzin trafiło już ponad 220 mld zł.

Sprawdź: Jak wygląda procedura potrącenia zadłużenia z bieżąco wypłacanego świadczenia wychowawczego? >

 

Komu przysługuje 500 plus

500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. O świadczenie mogą się starać zamieszkali w Polsce obywatele UE, a także pozostali cudzoziemcy, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie przysługuje również Ukraińcom, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Czytaj również: ZUS wypłacił 20,3 mld zł świadczeń z programów prorodzinnych na ponad 7 mln dzieci >

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Zobacz linię orzeczniczą: Sondej Marek Zbigniew, Orzeczenie sądu o sprawowaniu opieki naprzemiennej, jako podstawa do wypłaty świadczenia wychowawczego na rzecz rodzica sprawującego taką opiekę >