Te nowe zasady zapowiedzieli w czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformowali, nowe ograniczenia są odpowiedzią na wzrastającą liczbę zakażeń i zgonów z powodu COVID-19, znajdą się w nowym rozporządzeniu, które zostało opublikowane w piątek. 

Jak podało w Ministerstwo Zdrowia, w czwartek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4280 osób, a w piątek ta liczba zbliżyła się do pięciu tysięcy, a w sobotę było 5 300 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 umierało w ostatnich dniach nawet po blisko 80 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii.

W środę zanotowano 3003 nowych przypadków choroby i 75 zgonów. We wtorek stwierdzono zakażenie u 2236 osób i śmierć 58 chorych. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 111 599 osób, zmarło 2867 z nich, wyzdrowiało 76 490 chorych.

To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu - mówił premier. I zapowiedział, że w sobotę przedstawione zostaną kolejne zasady walki z COVID-19. - Jestem przekonany, że spowolnią wzrost zakażeń - podkreślił Morawiecki.

Czytaj: Od soboty bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda>>

 


Maseczki wszędzie i dla wszystkich

Opublikowane w piątek tuż przed północą rozporządzenie stanowi, że od 10 października jest obowiązek noszenia maseczek także na świeżym powietrzu w całym kraju. Nad przestrzeganiem tego obowiązku mają czuwać policja i straże gminne, a za lekceważenie tej zasady wymierzane będą surowe kary. Z obowiązku noszenia maseczki zwolni jedynie zaświadczenie lekarskie o takich przeciwskazaniach.
- Jest wymagane przedstawienie, na żądanie Policji, straży gminnej, a na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych również na żądanie straży ochrony kolei, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa - czytamy w rozporządzeniu. Nie zostały w nim jednak wskazane zasady wystawiania takich zaświadczeń. 

Czytaj: Od soboty nowe zasady noszenia maseczek i zero tolerancji>>

- Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy. Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem - poinformowano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, który został opublikowany po konferencji premiera i ministra zdrowia.

W rozporządzeniu określone zostały zasady kontroli przestrzegania obowiązujących i nowych obowiązków i nakazów. Od soboty strefa żółta obejmuje cały kraj, a strefy czerwone będą ogłaszane raz w tygodniu, w każdy czwartek. Od soboty w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znalazło się 38 powiatów, m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też m.in. Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

Mniejsze imprezy, ograniczenia w gastronomii, tańce zakazane

Według nowych przepisów imprezy okolicznościowe mają być w całym kraju ograniczone do 75 osób, w zgromadzeniach ma uczestniczyć nie więcej niż 25 osób, a w restauracjach na jedną osobę ma przypadać nie mniej niż 4 metry kwadratowe. W całym kraju lokale gastronomiczne będą czynne tylko do godz. 22. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

W kościołach na terenie całego kraju istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Dodatkowo obłożenie w strefie czerwonej podczas wydarzeń religijnych sprawowanych w kościele ma wynosić maksymalnie 50 proc. Natomiast jeśli odbywa się ono na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować 1,5 m odległości między sobą lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

W zgromadzeniach w całym kraju będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

Więcej: Od soboty wracają ograniczenia dla firm w całej Polsce>>
 

Stan nadzwyczajny niewykluczony

Premier podkreślił, że kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem wprowadzane są na podstawie obowiązujących przepisów, ale stwierdził, że gdyby one okazały się niewystarczające, możliwe jest wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego. Nie wykluczył też wprowadzenia kolejnych regulacji dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa, w tym ustawowego obowiązku noszenia maseczek. Ale nie powiedział, kiedy to może nastąpić. - Mamy teraz, na mocy obowiązujących przepisów, możliwość stosowania obostrzeń i rygorów, ale nie wykluczamy innych ewentualności i decyzji, jeśli sytuacja będzie eskalowała - powiedział Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Zasady obowiązujące w strefie czerwonej

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

38 powiatów w czerwonej

W czerwonej strefie od soboty, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdują się 32 powiaty: aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie); bełchatowski, wieluński (woj. łódzkie); limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (w woj. małopolskie); otwocki i szydłowiecki (woj. mazowieckie); oleski (woj. opolskie); dębicki i mielecki (woj. podkarpackie); białostocki, zambrowski (woj. podlaskie); kartuski, kościerski, pucki, słupski (woj. pomorskie); kłobucki (woj. śląskie); kielecki (woj. świętokrzyskie); bartoszycki, działdowski, iławski i w ostródzki (woj. warmińsko-mazurski); krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński (woj. wielkopolskie). Na liście jest też 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

Ograniczenia w żółtej strefie

Obostrzenia od soboty 10 października:

  •     Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, także na wolnym powietrzu.
  •     Maseczki obowiązkowe dla osób odwiedzających cmentarze.
  •     Kongresy i targi: nie więcej niż 1 osoba na 2,5 m2. powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów.
  •     Limit osób podczas wydarzeń sportowych – zajęte może być tylko 25 proc. widowni.
  •     Imprezy kulturalne – w obiektach zajęte może być nie więcej niż 50 proc. miejsc, przy czym każdy musi siedzieć w odstępie 1,5 m. W przypadku imprez na otwartej przestrzeni uczestnicy muszą mieć maseczki, limit osób wynosi 1 na 5 m2.
  •     Restauracje – 1 osoba na 4 m2.
  •     Siłownie – 1 osoba na 7 m2.
  •     Kina – 25 proc. widowni może być zajęte.
  •     Wesela i inne uroczystości o charakterze rodzinnym – maksymalnie 75 osób.
  •     Limit osób w środkach komunikacji publicznej – podróżować będzie mogło tyle osób, ile wynosi 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich miejsc.