Porozumienie w sprawie przyjęcia takiej regulacji zawarły państwa członkowskie UE i Parlament Europejski, a we wtorek komisja rynku wewnętrznego PE ma głosować nad jego poparciem.

Nowe prawo po latach dyskusji

Na forum UE toczyła się wieloletnia batalia o to, by zakazać takich praktyk. Jak poinformowano w poniedziałek, rumuńska prezydencja prowadząca negocjacje w imieniu państw członkowskich i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy, która ma zlikwidować takie podwójne standardy. Ten kompromis został w miniony piątek zaakceptowany przez ambasadorów krajów członkowskich. We wtorek będą nad nim głosowali europosłowie komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE.

Czytaj: UE przygotowuje przepisy o wyrównaniu standardów żywności>>
 

Polska popiera tę regulację

- Polska uważa za satysfakcjonujące rozwiązania przyjęte przez PE i Radę UE w ostatni piątek w zakresie zmian w prawie ochrony konsumentów, zwłaszcza w zakresie podwójnych standardów produktów. Wprowadzenie na rynek towaru jako identycznego z tym, który jest sprzedawany w innym państwie członkowskim UE, podczas gdy istotnie różni się od niego składem i charakterystyką, będzie uznawane za wprowadzanie klientów w błąd - powiedziało cytowane przez PAP polskie źródło dyplomatyczne.