W opublikowanym na stronie MSZ komunikacie informującym o odbytej w czwartek rozmowie telefonicznej można przeczytać, że minister Zbigniew Rau otrzymał od sekretarza Antony Blinkena informację o przebiegu oraz rezultatach spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej w Genewie. - Sekretarz Blinken poinformował, że prezydent Biden przekazał prezydentowi Putinowi, że strategiczna stabilność oraz postanowienia zawarte w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego są kluczowymi zasadami jego polityki - napisano.
 
W komunikacie jest też informacja, że w czasie rozmowy minister Rau i sekretarz Blinken podsumowali przebieg i ustalenia niedawnego szczytu NATO oraz zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Poruszyli również kwestie bezpieczeństwa regionalnego w wybranych częściach świata. Szef polskiego MSZ przypomniał również o rychłym objęciu przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Pytania o wolności demokratyczne

W komunikacie MSZ nie ma natomiast ani słowa o tym, co po rozmowie ministrów napisał na Twitterze pełniący obowiązki ambasadora USA w Polsce Bix Aliu. - Podczas rozmowy z polskim ministrem Blinken podkreślił, jak ważna dla USA jest ochrona demokratycznych wartości, takich jak wolność mediów i poszanowanie praw obywatelskich - poinformował. Natomiast z komunikatu opublikowanego prze amerykański Departament Stanu wynika, że owszem ministrowie rozmawiali o zbliżającym się przewodnictwie Polski w OBWE i to właśnie w tym kontekście sekretarz Blinken miał podkreślić "wagę obrony naszych demokratycznych wartości, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich".

Czytaj także: 
USA mają uwagi do praworządności w Polsce>>
USA będą pytać o praworządność i wolność mediów w Polsce>>