Jak wskazuje PKO w komunikacie, treść SMS-a to: „Informujemy, że zgodnie ze spec ustawą dotycząca koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN”.

 

Loty zakazane - trudne i kosztowne powroty Polaków do kraju>>

 

Gotówki nie zabraknie i lepiej z niej nie korzystać

Jak zapewniają KNF i Związek Banków Polskich nie ma co obawiać się, że gotówki zabraknie, będzie ona dowożona do oddziałów banków i do bankomatów. Instytucje odradzają jednak wypłaty i korzystanie z banknotów, bo mogą one być przekaźnikiem koronowirusa.

- Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku banku centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego oraz Ministerstwa Finansów– zapewniał premier Morawiecki.

 

 

 

Jak podkreśla ZBP, w kontaktach z bankiem warto w pierwszej kolejności wykorzystywać wszelkie kanały zdalne – serwisy transakcyjne bankowości elektronicznej, infolinie, czaty z konsultantami.
- Zanim udamy się do placówki bankowej, zastanówmy się, czy bezpośrednia forma kontaktu jest absolutnie konieczna w tym czasie - tłumaczy ZBP Narodowy Bank Polski będzie też poddawał banknoty trafiające do niego z banków dwutygodniowej kwarantannie i odkażał w wysokiej temperaturze (co najmniej 150 stopni C).