Rośnie liczba osób, które decydują się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Możliwość taką wprowadzono 17 listopada 2023 roku na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.

Czytaj: Od 17 listopada można zastrzec numer PESEL >

Zastrzeżenie PESELU ma ochronić przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem i poprawić bezpieczeństwo naszych danych. Można to zrobić:

  • elektronicznie – za pomocą aplikacji mObywatel lub na stronie internetowej gov.pl
  • osobiście w urzędzie gminy, oddziałach banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz placówkach pocztowych. 

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne.

Należy jednak pamiętać, że instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL od 1 czerwca tego roku i od tego dnia nasze dane będą w pełni chronione.

Czytaj też: Zmiana płci to także zmiana PESEL >

 

Jak działa zastrzeżenie numeru PESEL?

Jeśli obywatel zastrzeże swój numer PESEL, znajdzie się on w specjalnym rejestrze. Od 1 czerwca rejestr ten – przed podpisaniem umowy z klientem – będzie musiał być sprawdzany przez każdą instytucję objętą ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, czyli np. banki, instytucje kredytowe, ale też operatorów telekomunikacyjnych i notariuszy.

Jeśli nie dopełnią tego obowiązku lub – pomimo aktywnego zastrzeżenia – udzielą np. pożyczki na skradzione dane, poszkodowana osoba nie będzie musiała spłacać zadłużenia powstałego wskutek oszustwa.  

To działanie prewencyjne, ma uniemożliwić zawarcie umowy, jeżeli PESEL jest zastrzeżony. Jeśli natomiast do zawarcia takiej umowy dojdzie (mimo aktywnego zastrzeżenia), ochroni osobę poszkodowaną przed koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego przez złodziei.  

Od 17 listopada 2023 r., czyli od dnia, kiedy obywatele mogą zastrzec swój PESEL, do 1 czerwca br. instytucje, których ustawa dotyczy, mają czas, żeby włączyć się do systemu. To okres, w którym firmy i instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni muszą wykorzystać, aby dostosować swoje systemy i procesy do wymogów ustawy. Trzeba pamiętać, że mówimy tu o ważnych danych i musimy być pewni, że będą odpowiednio zabezpieczone - zaznacza Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Czy zastrzeżenie numeru PESEL będzie weryfikowane tylko przy kredytach? 

Nie. Zastrzeżenie PESEL uniemożliwi także np. wyrobienie duplikatu karty SIM, zawarcie umowy u notariusza przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości czy podpisanie umowy leasingowej. 

Czytaj też w LEX: Zastrzeżenie numeru PESEL >

Zobacz LEX News: Zastrzeżenie numeru PESEL >