Czytaj: Zniesienie odwołań od uchwał KRS wskazujących kandydatów do SN uchwalone już także przez Senat>>
 

Wiceszefowi KE nie spodobało się, że prawo to nie było konsultowane nie tylko z Brukselą, ale przede wszystkim ze środowiskiem sędziowskim w Polsce. Jak mówił, to kolejne działania, które są sprzeczne z zasadami państwa prawa i polską konstytucją, a ich celem jest próba zabezpieczenia się przed niekorzystnymi konsekwencjami orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

Według nieoficjalnych informacji przyszłym tygodniu, gdy Komisja Europejska będzie omawiała przyszłość UE w ramach debaty przed szczytem przywódców unijnych w rumuńskim w rumuńskim Sybinie, sprawa praworządności w UE ma być jednym z omawianych punktów. Zagrożenie dla rządów prawa ma być wskazane "jako jedno z większych zagrożeń dla naszej Wspólnoty

Jak powiedział po zakończeniu posiedzenia rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, KE podejmie także szybkie działania dotyczące przyjętych przez rumuński parlament poprawek do kodeksu karnego, które łagodzą kary za przestępstwa korupcyjne.

Problematyka praworządności w państwach członkowskich UE znalazła się także w przyjętych we wtorek przez Komisję Europejską założeniach do strategicznego programu UE na lata 2019-2024. Komisja podkreśliła w tym dokumencie, że UE musi stanowczo stać na straży wspólnych wartości, na których opiera się Unia Europejska – takich jak praworządność.

Czytaj: Morawieckiego wizja UE bez praworządności>>