Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński jako zastępca I Prezes Sądu Najwyższego wydał 4 stycznia 2024 r. zarządzenie, w którym stwierdził, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest właściwa do rozpatrzenia odwołania byłego posła i ministra Mariusza Kamińskiego.

To zarządzenie miało rozstrzygnąć spór kompetencyjny, o którym mowa w art. 28 par. 2 ustawy o Sądzie Najwyższym.

Negatywny spór kompetencyjny

Ten przepis stanowi, że Prezes Sądu Najwyższego, kierujący pracą izby, do której sprawa została przekazana, uznając, że izba ta nie jest właściwa do jej rozpoznania, zwraca się do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o wskazanie właściwej izby. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego może odmówić przekazania sprawy do innej izby.

W tej sytuacji grupa sędziów Sądu Najwyższego złożyła zawiadomienie do rzecznika dyscyplinarnego SN sędziego Andrzeja Tomczyka. Sędziowie ci zarzucili Zbigniewowi Kapińskiemu naruszenie ustawy o Sądzie Najwyższym, twierdząc, że nie istniał negatywny spór kompetencyjny.

Teraz rzecznik dyscyplinarny zgodził się z tymi sugestiami. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN rozpozna zarzut naruszenia w sposób rażący zasady przekazywania sprawy do właściwej Izby. Według rzecznika dyscyplinarnego prezes Kapiński dopuścił się nie tylko obrazy prawa, ale naruszył godność sędziego, tj. przewinienia dyscyplinarnego z art. 72 par. 1pkt. 1 i 5 ustawy o Sądzie Najwyższym.

Orzeczenia w sprawie byłego posła

Pełnomocnik Mariusza Kamińskiego, względem którego marszałek Sejmu wydał 21 grudnia 2023 r. postanowienie o wygaśnięciu mandatu posła, złożył skargę o wznowienie dwóch postępowań, które w jednej i tej samej sprawie toczyły się przed Sądem Najwyższym. I to równolegle w dwóch Izbach, w wyniku czego zapadły dwa postanowienia Sądu Najwyższego: 5 stycznia 2024 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz 10 stycznia 2024 r. w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. (II PUO 2/24), uchylił je i umorzył postępowanie w tej sprawie, uznając, że orzeczenie to zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

Czytaj więcej na Prawo.pl: Wznowienie postępowania w sprawie wygaśnięcia mandatu...