- Nie ma planów wydawania kolejnych zarządzeń w sprawie przekazania wstrzymanych spraw dyscyplinarnych sędziów - informuje Maciej Brzózka z biura prasowego SN. - Pierwszy Prezes SN nie wydal również jeszcze decyzji w odniesieniu do akt spraw należących do dyspozycji Izby Dyscyplinarnej, które do tej pory przechowywane były w sekretariacie Pierwszego Prezesa SN - dodaje.

Czytaj: TSUE: Polski system dyscyplinarny wobec sędziów sprzeczny z prawem UE

Furtka otwarta, kary naliczane

Sędzia SN Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej napisał w mediach społecznościowych: Od dziś wznawia w pełnym zakresie działalność orzeczniczą Izba Dyscyplinarna. Kolegom, którzy znosili tak wiele ataków, życzę sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Problem w tym, że działalność Izby Dyscyplinarnej jest bardzo kosztowna: codziennie TSUE nalicza rządowi polskiemu kary w wysokości 1 mln euro za niestosowanie się do orzeczeń.

Zarządzenia były przedłużane

W sierpniu 2021 roku, po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości z 15 lipca 2021 r., prof. Małgorzata Manowska ponownie, częściowo zamroziła działalność Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj w LEX: Orzeczenie sądowe wydane z udziałem sędziego powołanego wadliwie a naruszenie prawa do sądu gwarantowanego przez art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka. Glosa do wyroku ETPC z dnia 1 grudnia 2020 r., 26374/18 >

Trybunał Konstytucyjny orzekł 14 lipca br., że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Tymczasem tego samego dnia Trybunał w Luksemburgu zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r.

Warto przypomnieć, że Prof. Manowska zmieniała dotychczasowe zdanie. Już od 16 lipca br. pozwoliła Izbie Dyscyplinarnej orzekać. Była bowiem "głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna w sprawowaniu przypisanej jej jurysdykcji "- jak napisała w opublikowanym oświadczeniu. Pierwsza prezes SN poinformowała wówczas o uchyleniu zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r. Rzecznik ID ogłosił, że decyzja ta otwiera możliwość orzekania przez Izbę również w sprawach dyscyplinarnych.