XIII Krajowy Zjazd Adwokatury planowany był początkowo na trzy dni od 19 do 21 marca, ostatecznie zakończył się w ciągu jednego dnia. Ze względu na pandemię został zresztą podzielony na dwie części. Marcowa miała charakter sprawozdawczo-wyborczy, we wrześniu - delegaci mają przyjąć uchwały programowe i wytyczyć działania adwokatury na najbliższe lata i to wtedy właśnie ma rozstrzygnąć się sprawa m.in. nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej.
Czytaj: Ministerstwo szykuje się do dygitalizacji akt - będzie portal informacyjny sądów>>
Pierwsze posiedzenia - organizacyjne
Podczas pierwszego posiedzenia mają zostać rozstrzygnięte kwestie związane z prezydium NRA. Wyłonieni zostaną wiceprezesi, sekretarz i m.in. skarbnik.
Przed adwokaturą szereg wyzwań. Jedno z nich to sejmowe prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, który zawiera m.in. zmiany dotyczące e-doręczeń. Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w okresie epidemii, zagrożenia epidemiologicznego i rok po nim - pierwsze pismo procesowe wnoszone przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego albo Prokuratorię Generalną RP zawierało adres służbowej poczty elektronicznej i numer telefonu. W sytuacji braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego, na ten adres mają być wysyłane cyfrowe odwzorowania pism procesowych, zawiadomień, wezwań i orzeczeń. I co ważne - będą one uznane za doręczone w następnym dniu roboczym od chwili "wprowadzenia przez sąd do środka komunikacji elektronicznej".
Czytaj w LEX: Obowiązki adwokatów i radców prawnych w świetle ustawy o doręczeniach elektronicznych >
Ta propozycja, szczególnie wśród adwokatów, budzi ogromne kontrowersje. Adwokaci i radcy prawni postulują, by w tym przypadku skorzystać z rozwiązania już obowiązującego przy fikcji doręczeń, czyli by e-pismo traktować jako doręczone po 14 dniach. Z nieoficjalnych informacji portalu wynika, że to jeden z głównych obecnie tematów, którymi zajmuje się adwokatura. Podejmowane są próby przekonania choćby posłów do wprowadzenia poprawek łagodzących konsekwencje propozycji.
Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia jest nowy Kodeks Etyki Adwokackiej. Adwokaci wrócą do niego we wrześniu podczas kolejnej części KZA, budzi jednak duże kontrowersje i nie tylko jeśli chodzi o zapisy, ale prace nad nim. Podnoszone jest choćby to, że zabrakło pogłębionej dyskusji. - Trzeba zastanowić się co dalej - wskazują przedstawiciele adwokatury.
Jedność to podstawa
Nowy prezes NRA w czasie KZA podkreślał, że adwokaci potrzebują adwokatury aktywnej, wyrazistej, dostrzegalnej w przestrzeni publicznej, komunikującej się na zewnątrz, z rzecznikiem prasowym adwokatury, z profesjonalnym programem edukacji prawnej.
- Chodzi o adwokaturę, która posiada dobry, sprawny, przyjazny, nowoczesny samorząd, dobrze zarządzany, sięgający po środki unijne, dbający o warunki wykonywania zawodu, który potrafi wykorzystywać współpracę międzynarodową. Wreszcie samorząd, który doskonale rozumie potrzeby izb adwokackich i potrafi na nie reagować - wskazywał.
Podnosił znaczenie tradycji, wskazując, że na niej trzeba budować adwokaturę skuteczną, aktywną, profesjonalną, stojącą na straży praw i wolności obywatelskich. - Wierzę, że nasz wspólny plan dla adwokatury jest dobry, konieczny. Dlaczego ja? Bo łączę a nie dzielę, mam doświadczenie wynikające z pracy samorządowej, w tym w NRA i dotrzymuję słowa. Twórzmy razem naszą adwokaturę, która ma za sobą wiele ostrych zakrętów, ale która zbudowana jest na fundamencie tego co uznajemy za przyzwoitość i praworządność - podkreślił.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.