- Sprawa wojny na Ukrainie od początku była ważna dla Wolters Kluwer - zarówno w zakresie wsparcia pracujących u nas osób z Ukrainy i ich rodzin, jak również w kontekście informacyjnym. Natychmiast m.in. wdrożyliśmy tłumaczenie strony Prawo.pl na język ukraiński, co - wiemy - bardzo ułatwiło uchodźcom załatwianie formalności związanych z ich pobytem w Polsce i zrozumienie dotyczących ich regulacji. Partnerstwo z Fundacją Sunflowers wyraża nasze wsparcie dla działań na rzecz poszanowania praw człowieka i praworządności - mówi Alicja Pollesch - dyrektor strategiczny w Wolters Kluwer Polska i członek zarządu.
Czytaj: Dowody na zbrodnie wojenne ważne, ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zbierać >>
Putin przed Trybunał w Hadze - możliwe, ale łatwo nie będzie >>
Status Partnera nadawany wyjątkowo
Dr Ewa Hofmańska, prezeska Fundacji podkreśla, że Fundacja rozpoczęła współpracę z Wolters Kluwer jeszcze zanim została zarejestrowana.
- Przypomnę tylko, że najpierw powstał Projekt Sunflowers (raptem kilka dni po rozpoczęciu wojny w Ukrainie), a potem jego inicjatorzy zdecydowali utworzyć Fundację, która jest podmiotem odpowiedzialnym za realizację tego projektu, a w przyszłości będzie realizować kolejne podobne projekty dotyczące innych konfliktów zbrojnych - mówi.
Jak dodaje status Partnera Fundacji Sunflowers nadawany jest przez Radę Fundacji wyjątkowo i tylko tym podmiotom, które podzielają wartości reprezentowane przez Fundację.
- Fundacja wspiera międzynarodowe i krajowe organy wymiaru sprawiedliwości w ściganiu i osądzeniu największych zbrodni prawa międzynarodowego poprzez zbieranie informacji o dowodach tych zbrodni oraz o ich ofiarach. Ponadto, misją Fundacji Sunflowers jest też podnoszenie świadomości społecznej w zakresie prawnych i społecznych skutków (każdego) konfliktu zbrojnego - podsumowuje.
Czytaj: Aplikacja do zbierania informacji o zbrodniach wojennych
Zaangażowane 23 kraje
Prezes nawiązuje też do samego Projektu Sunflowers, który skupia się na wojnie w Ukrainie.
- Aplikacja do zbierania informacji, z której korzystamy w tym projekcie, może być wykorzystana do gromadzenia informacji o dowodach zbrodni popełnianych w kontekście innego konfliktu zbrojnego oraz informacji o jego ofiarach po to, by przekazać te informacje kompetentnym organom, przedstawicielom prawnym ofiar i instytucjom odpowiedzialnym za przygotowanie programów reparacyjnych. Projekt Sunflowers pozwolił nam zaktywizować społeczność międzynarodową już w 23 krajach - mówi.
Dr Hofmańska zapewnia też, że partnerstwo z Wolters Kluwer jest dla Fundacji ogromnie ważne. -Napawa nas dumą zaufanie, jakim nas obdarzono. Jednocześnie, ciężko pracujemy, by realizować misję Fundacji i nie zawieźć nikogo, kto pokłada w naszej działalności nadzieję, że sprawcy zbrodni międzynarodowych nie unikną odpowiedzialności, a ofiarom zostaną zrekompensowane szkody i krzywdy - podkreśla.
Serwis Prawo.pl od początku powstania Fundacji publikuje informacje związane z jej działalnością i nowymi inicjatywami.
Czytaj: Ewa Hofmańska z nagrodą Epiq Woman Award for Justice and Advocacy >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.