87 proc. uczestników badania Diagnoza potrzeb prawników w zakresie wykorzystywania narzędzi informatycznych w usługach prawniczych uważa, że nowe technologie będą odgrywały coraz większą rolę. Mimo to zdaniem 57 proc. respondentów, specyfika pracy prawników nie pozwala na wprowadzenie narzędzi informatycznych. Być może dlatego, że na rynku nie jest ich tak dużo.

- Branża prawnicza jest trudna, specyfika lokalnych systemów prawnych nie ułatwia tworzenia uniwersalnych rozwiązań na poziomie międzynarodowym – tłumaczy Tomasz Rudolf, współzałożyciel i prezes The Heart, czyli korporacyjnego centrum innowacji. Zawsze trzeba je dostosować do lokalnych przepisów, zrozumieć dany język, wykorzystać lokalne źródła danych. W porównaniu z branżą finansową czy HR innowacyjnych projektów dla prawników jest mniej – tłumaczy Tomasz Rufdolf.

To nie oznacza jednak, że takich projektów nie ma. Aby je pokazać The Heart wraz z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska zorganizowało po raz pierwszy LegalTech Day. Podczas konferecji 4 grudnia pokazane zostaną najlepsze pomsyły nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

Złota dziesiątka

– Najpierw wybraliśmy startupy projektujące rozwiązania dla prawników i przedstawiliśmy do oceny jury, które wybrało 10 najciekawszych – tłumaczy Tomasz Rudolf. Kto trafił do złotej dziesiątki? Avokaado, Evrotrust, Legito, Leverton, Patentbot, Pergamin, Umownik, Verdilo, Mobile-lex i Autenti. Te nazwy niewiele mówią, ale we wtorek 4 grudnia podczas LegalTech Day każda firma zaprezentuje swoje rozwiązanie. Tego dnia jury, złożone m.in. z przedstawicieli działów prawnych korporacji i kancelarii prawnych wyłoni finalistę konkursu The Heart LegalTech.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Zainteresowani konferencją LegalTech Day mogą otrzymać wejściówki od Wolters Kluwer Polska.
Wystarczy przesłać zgłoszenie na adres:
magdalena.szmidt@wolterskluwer.com
-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Aby przybliżyć nowe rozwiązania prawnikom, postanowiliśmy pomóc pokazać te najlepsze – mówi Marcin Zręda,  dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska, członek jury. – Dla nas ważne jest, aby mieli dostęp do informacji o tym, w jakim kierunku rozwija się technologia, która w przyszłości wpłynie na ich pracę.  Finałowe projekty oferują rozwiązania dotyczące m.in. podpisu elektronicznego, zarządzania umowami, IP czy praktyką prawną. - Takie wydarzenia podobnie jak Hackathon w lutym – pierwszy odbył się w 2018 r, a na drugi zapraszamy 23 lutego 2019 r. – pomogą prawnikom poznać nowe technolgie - dodaje Zręda.

Pionierzy rynku

W niektórych kancelariach amerykańskich czy brytyjskich wyszukiwaniem właściwych przepisów i orzeczeń, analizą due diligence czy sprawdzaniem poprawności i spójności umów już coraz częściej zajmują się właśnie programy komputerowe.

Tomasz Rudolf zwraca uwagę, że nowe modele biznesowe rzadko są rozwijane przez tradycyjnych liderów na danym rynku. - Innowacje często przychodzą z zewnątrz i podważają przyjęty sposób myślenia o branży. Na samym początku Facebook nie był traktowany jako firma, które namiesza na rynku reklamy. Podobnie było z Netflixem. Tak samo zapewne będzie w branży prawniczej. Wygrają firmy, które będą potrafiły połączyć kompetencje prawnicze z nowymi technologiami, np. blockchain czy sztuczną inteligencją – podkreśla  Tomasz Rudolf.