Postępowanie w sprawie rozstrzygnięcia przez cały skład Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych w obcych walutach zostało zainicjowane wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2020 r.

 

Pytanie całej Izby SN do Trybunału

Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącymi statusu sędziów powołanych do Sądu Najwyższego po zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa.

SN obradował w kwestii sposobu rozliczenia umów kredytu indeksowanego do waluty obcej lub denominowanego w obcej walucie. Wielu tzw. frankowiczów oczekiwało na uchwałę Sądu Najwyższego.

Czytaj też:  TSUE: Banki nie mogą domagać się waloryzacji po unieważnieniu umowy kredytu

SN miał m.in. odpowiedzieć na pytania:

  • Czy w razie przyjęcia, że określony sposób ustalania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce  tego  postanowienia  zajmuje  inny  sposób  określenia  kursu  waluty  obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?
  • Czy w  przypadku  nieważności  lub  bezskuteczności  umowy  kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub  część  kwoty  kredytu,  a  kredytobiorca  dokonywał  spłat  kredytu,  powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na  rzecz  każdej  ze  stron,  czy  też  powstaje  jedynie  jedno  roszczenie,  równe  różnicy  spełnionych  świadczeń,  na  rzecz  tej  strony,  której  łączne świadczenie miało wyższą wysokość?
  • Czy w przypadku nieważności  lub  bezskuteczności  umowy  kredytowej  z  powodu  niedozwolonego  charakteru  niektórych  jej  postanowień  bieg  przedawnienia  roszczenia  banku  o  zwrot  kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?
  • Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej  którejkolwiek  ze  stron  przysługuje  roszczenie  o  zwrot  świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może  również  żądać  wynagrodzenia  z  tytułu  korzystania z  jej  środków pieniężnych przez drugą stronę?

Z dotychczasowego orzecznictwa można wywieść, że dominuje obecnie zapatrywanie, że nie można wprowadzać do umowy innego sposobu obliczania kursu waluty niewynikającego z umowy (chociaż historycznie zapadały orzeczenia wskazujące na konieczność ustalenia swego rodzaju uczciwego kursu).

Czytaj też: Węgrzynowski Łukasz, Wybrane materialne i procesowe aspekty sporu frankowego. Omówienie "polskich" pytań prejudycjalnych w sprawach C-301/23 i C-348/23 >

Obecnie w polu widzenia trzeba mieć w szczególności uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r., sygn. akt III CZP 6/21, zgodnie z którą niedozwolone postanowienie umowne  jest od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść konsumenta, który może udzielić następczo świadomej i wolnej zgody na to postanowienie i w ten sposób przywrócić mu skuteczność z mocą wsteczną.

Ponadto, jeśli bez bezskutecznego postanowienia umowa kredytu nie może wiązać, konsumentowi i kredytodawcy przysługują odrębne roszczenia o zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych w wykonaniu tej umowy (art. 410 par. 1 w związku z art. 405 k.c.). Kredytodawca może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

 

Z uchwały SN wynika, iż każdej ze stron umowy kredytu przysługuje w razie nieważności umowy roszczenie o zwrot zapłaconych kwot: bankowi – kwoty kredytu, a konsumentowi – sumy rat kredytowych. Przy czym każda ze stron może dokonać potrącenia wzajemnych wierzytelności.

Czytaj też w LEX: Bujalski Rafał, Kolejna wygrana frankowiczów przed TSUE. Omówienie wyroku TS z dnia 21 września 2023 r., C-139/22 (mBank) >

 

Odpowiedź zbędna do wydania wyroku

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w sprawie C-658/22 uznał wniosek za oczywiście niedopuszczalny. Trybunał wskazał, że „jak wynika z samego brzmienia art. 267TFUE, orzeczenie w trybie prejudycjalnym musi być «niezbędne», aby umożliwić sądowi odsyłającemu «wydanie wyroku» w zawisłej przed nim sprawie". I przytoczył bogate dotychczasowe orzecznictwo, także w sprawach polskich.

Jako ugruntowaną zasadę interpretacyjną przypomniano, że „zarówno z brzmienia, jak i z systematyki art. 267 TFUE wynika, iż warunkiem zastosowania procedury prejudycjalnej jest w szczególności rzeczywiste istnienie przed sądem krajowym sporu, w którym sąd ten ma wydać orzeczenie pozwalające na uwzględnienie orzeczenia prejudycjalnego". Tymczasem, „w niniejszej sprawie z postanowienia odsyłającego wynika, że przed pełnym składem Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nie toczy się żaden spór. Jak bowiem wynika z przytoczonych przez sąd odsyłający przepisów krajowych,  gdy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, na podstawie pierwszego z tych dwóch artykułów, kieruje do niego zagadnienia prawne w celu położenia kresu rozbieżnościom w wykładni między sądami orzekającymi co do istoty, skład ten orzeka w drodze abstrakcyjnej uchwały, która uzyskuje moc zasady prawnej, bez konieczności rozstrzygania jakiegokolwiek sporu między stronami".

Akta sprawy zostały już zwrócone z Luksemburga do Sądu Najwyższego, co pozwoli na kontynuowanie postępowania w sprawie zagadnień prawnych dotyczących spraw frankowych.

Izba Cywilna SN, sygn. akt III CZP 25/22, wcześniej III CZP 11/21

Zobacz procedury:

Postępowanie z powództwa o zapłatę określonej kwoty pieniężnej z tytułu zwrotu nienależnego świadczenia >

Wybór podstawy prawnej złożenia reklamacji >

Zobacz szkolenie online: Wyrok TSUE w sprawie C-28/22, czyli o przedawnieniu i zarzucie zatrzymania w sprawach frankowych >