Poinformowała o tym w czwartek wiceszefowa Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. List marszałka Senatu, jak poinformowała wiceszefowa CIS, został wysłany w poniedziałek 30 grudnia. Zawiera prośbę o sformułowanie opinii w sprawie nowelizacji ustaw sądowych, czyli uchwalonych w grudniu ub.r. w Sejmie zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Czytaj: 
Sejm uchwalił ustawę o dyscyplinarkach dla sędziów>>
Marszałek Senatu zapowiada konsultacje ustawy o dyscyplinarkach sędziów>>

Prezydent chwali ustawę o dyscyplinarkach sędziów>>
 


Nawet usunięcie sędziego z zawodu

Uchwalona przez Sejm i czekająca na rozpatrzenie przez Senat ustawa przewiduje m.in. że za kwestionowanie statusu innych sędziów będzie groziła najsurowsza kara, traktowana jako wykroczenie przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy albo usunięcie z zawodu. W przypadku sędziów Sądu Najwyższego w grę wchodzi wyłącznie złożenie z urzędu sędziego. 

Zwiększony ma być zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Znaczna część ustawy to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu, m.in. ograniczające prawo do wypowiadania się w sprawach publicznych. Ustawa wprowadza także zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, które w zamyśle autorów mają uniemożliwić wyłączenie z tego procesu sędziów powołanych do SN na podstawie rekomendacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nowa regulacja zwiększa także kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN i Izby Dyscyplinarnej.

Komisja apelowała o wstrzymanie prac

W czasie prac na ustawą  rzecznik KE Christian Wigand poinformował, że Komisja Europejska zwróciła się w liście do: prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad zmianami dotyczącymi ustaw sądowych do czasu przeprowadzenia konsultacji. W liście wiceszefowa KE Viera Jourova zachęciła polskie władze do skonsultowania z Komisją Wenecką Rady Europy ówczesnego projektu i zachęciła wszystkie organy państwa do wstrzymania procedowania nad projektem do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji. Sejm uchwalił jednak wówczas nowelizację.

Czytaj: KE domaga się wstrzymania prac na ustawą o dyscyplinarkach>>