O terminie posiedzenia poinformowały w piątek służby prasowe Trybunału. Wysłuchanie będzie ograniczone tylko do kwestii tzw. środków tymczasowych, czyli zamrożenia stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, a nie całego sporu.

Czytaj: TSUE: zawieszenie przepisów ustawy o SN - z mocą wsteczną>>

Podczas rozprawy Polska i Komisja Europejska, które są stronami w tym sporze, będą mogły przedstawić swoje argumenty. Komisja poinformuje TSUE o tym, jak ocenia wykonywanie przez Polskę postanowienia o zawieszeniu ustawy o SN. Sam Trybunał, choć śledzi sytuację, nie może bez wniosku Komisji stwierdzić, czy władze w Warszawie wykonują jego orzeczenie, czy nie.
Polski rzad będzie zapewne argumentować, że do wykonania orzeczenia o natychmiastowym zawieszeniu stosowania przepisów dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższegopotrzeba zmian w prawie.

Czytaj: Wiceszef MS: KRS i prezydent przywrócą sędziów SN do orzekania >>

Po planowanej rozprawie Trybunał wyda ostateczną decyzję co do zawieszenia przepisów o Sądzie Najwyższym. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę dotyczącą SN. Z dotychczasowej praktyki wynika, że orzeczenie to może zostać wydane za kilka miesięcy.