Czytaj: MS chce ograniczyć prawo do tajemnicy zawodowej >>

To rekacja na protesty środowisk i samorządów zawodów zaufania publicznego, które na podstawie swoich ustaw zawodowych mają prawo do zachowania w tajemnicy informacji otrzymywanych od klientów. Po informacjach prasowych, że w resorcie sprawiedliwości trawją prace nad taką zmianą, pod koniec września potwierdził to minister Zbigniew Ziobro. Projekt zmian w kodeksie postępowania karnego przewidywał, że prokurator bez pytania sądu o zgodę mógłby zwolnić prawnika czy lekarza z tajemnicy zawodwej.
Jak mówił minister Ziobro, z takim wnioskiem zwrócili się do niego prokuratorzy, którzy argumentowali, że ułatwiłoby im to dochodzenie do prawdy i dowodów w prowadzonych postępowanich karnych.

Czytaj: Samorządy: Osłabianie tajemnicy zawodowej to zły pomysł  >>

Teraz ministerstwo informuje, że rezygunuje z tych zmian. - Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej - dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. Robocze koncepcje, które zakładały pewne ograniczenia tajemnic, nie zyskały akceptacji kierownictwa MS – napisał Kanthak na Twitterze.

 


Rzecznik MS poinformował też, że ministerstwo "będzie uczestniczyć w pracach studyjnych na forum międzynarodowym" związanych z problematyką ochrony tajemnic w kontekście zagrożeń terrorystycznych i prania brudnych pieniędzy. Stwierdził jednak, że analizy nie oznaczają przygotowywania zmian w przepisach. - Zostały zaprezentowane pewne założenia zmian kodeksu karnego, jednak w projekcie nie znajdą się żadne zmiany dotyczące tajemnicy zawodowej – podkreślił Kanthak.