Opinię taką minister przedstawił podczas zorganizowanego w piątek spotkania roboczego w Warszawie z przedstawicielami ambasad państw UE i przedstawicielstwa KE w Warszawie. Stwierdził, że Polska nie zgadza się z oceną i legitymizacją wykonaną przez KE ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce.

Czytaj: KE uruchamia art. 7 wobec Polski>>

- Zreformowany system sądownictwa stanowi pewną całość i trudno wyobrazić sobie dokonanie w nim radykalnych zmian czy cofnięcie się do sytuacji sprzed 2-3 lat - powiedział w szef MSZ. - Oczekujemy raczej zrozumienia dla naszego systemu - dodał.

Obywatele tego chcą
Minister podkreślał, polskie władze nie mogą ignorować braku zaufania obywateli do sądownictwa. - Będziemy zmieniać sądownictwo w świetle uzasadnionych oczekiwań naszych obywateli tak, aby zwiększyć jego wydajność oraz sprawiedliwość - oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz. Nie możemy ignorować braku zaufania do sądownictwa w polskim społeczeństwie - powiedział.
Szef MSZ zaznaczył też, że w pracach nad reformą wymiaru sprawiedliwości rząd korzystał z "najlepszych praktyk" krajów europejskich. - Na pewno znajdą się tego przykłady w "białej księdze" - dodał.

Czytaj: „Biała księga”: zmiany w sądach bardzo potrzebne>>

- Europejski system prawny ugruntowany jest na pluralizmie konstytucyjnym zagwarantowanym przez artykuł 4. Traktatu o UE. Gwarantuje on też, że każde państwo członkowskie może kształtować swój własny system sądownictwa w sposób suwerenny tak długo, jak nie zagraża on niezawisłości sądów. W Polsce sędziowie mają bardzo dużą niezawisłość, jedną z największych w UE - zaznaczył minister. - Jesteśmy przekonani, że reformy wprowadzone pomogą w pokonaniu niedostatków polskiego systemu sądownictwa. Jesteśmy też pewni, że zmiany te pozostają w pewnej zgodności ze standardami UE - oświadczył Czaputowicz.

LEX Prawo Europejskie>>

W Brukseli uzasadnimy nasze reformy
Jacek Czaputowicz poinformował, że 17 marca w Brukseli odbędzie się seminarium dla państw członkowskich poświęcone zmianom w systemie sądownictwa w Polsce. - Przeprowadzimy specjalne seminarium dla państw członkowskich, ponieważ stolice chciałyby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienia co do systemu. Odbędzie się to za tydzień 17 marca w Brukseli. Będą mogli w nim uczestniczyć eksperci, jeżeli nie, to dyplomaci z siedzibą w Brukseli - mówił szef MSZ.
Jak podkreślił, "będzie to kolejna okazja, żeby omówić reformy sądownictwa w Polsce w sposób profesjonalny i interaktywny". Szef polskiej dyplomacji poinformował, że został osobiście poproszony przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa, by przeprowadzić takie seminarium, "ponieważ taka jest potrzeba".

Czytaj: KE: czas na wyjaśnienia ws praworządności upływa>>