W Brukseli odbyło się z czwartek 8 marca spotkanie Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem oraz wiceszefem KE Fransem Timmermansem, w trakcie którego szef polskiego rządu przekazał "białą księgę" dotyczącą reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Czytaj: „Biała księga”: zmiany w sądach bardzo potrzebne>>

Komisja Europejska 20 grudnia 2017 r. zdecydowała w środę o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej. Jednocześnie Komisja wydała czwartą rekomendację w zakresie praworządności i dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń. Przypomnienie tego faktu przez szefów KE oznacza, że oczekują na wprowadzenie zaleceń najdalej do 20 marca br.

Polski premier zapowiedział, że oprócz "białej księgi" przekazna zostanie oficjalna odpowiedź na zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

- To czego my teraz oczekujemy, to bardzo głęboka, merytoryczna, poważna analiza tego dokumentu, tak jak my bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do zestawu rekomendacji Komisji Europejskiej - powiedział po spotkaniu premier Morawiecki. Jak dodał, dokument został także przekazany do wszystkich krajów członkowskich UE po to, żeby mogły zapoznać się z "racjami zapoznanymi w tej księdze". - Racjami, które dotyczą po prostu zasadności, konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo wszelkie wyrywkowe, wycinkowe, cząstkowe informacje, myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są niepełne i nie pozwalają wyrobić sobie całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne - mówił premier.

Mimo iż takie stwierdzenie nie padło wprost, szef i wiceszef KE podczas spotkania z polskim premierem nie uznali za załatwienie sprawy wręczenia im "białej księgi" o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości. - Wyznaczony w grudniu trzymiesięczny termin wypełnienia rekomendacji wydanych przez Komisję Europejską wraz z uruchomieniem art. 7 unijnego traktatu wobec Polski wciąż obowiązuje - stwierdził po spotkaniu rzecznik KE Margaritas Schinas.

- "Biała księga" stanowi część odpowiedzi Polski na rekomendacje Komisji Europejskiej dot. wymiaru sprawiedliwości, ale będzie też formalna odpowiedź na rekomendacje tak, jak to jest przyjęte zgodnie z unijną procedurą - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.