Komisja, której pierwsze zebranie odbyło się w środę 13 grudnia, powołana została przez samorządy adwokatów i radców prawnych oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, w związku z jednym z ustaleń majowego Kongresu Prawników Polskich w Katowicach. W uchwale Kongresu stwierdzono, że sądownictwo powinno być" przyjazne (...) - proste i dostępne" i aby tak się stało wymagane jest m.in. "uproszczenie procedur i wprowadzenie instytucji sprzyjających szybkiemu zakończeniu sporów" sądowych. Formą zaangażowania i wykorzystania doświadczeń praktycznych całego środowiska prawniczego w reformatorskie procesy legislacyjne miała się stać Społeczna Komisja Kodyfikacyjna, której powołanie zapowiedział Kongres.

O powołaniu Komisji poinformowali w środę szefowie dwóch samorządów – Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady radców Prawnych i prof. Krystian Markiewicz, prezes „Iustitii”. O samej komisji i o planowanych pracach mówił zaś prof. Wojciech Popiołek z Uniwersytetu Śląskiego, który jest jej przewodniczącym.
Jak stwierdził, gromadzi ona ekspertów z czterech środowisk – adwokatów, radców prawnych i sędziów oraz pracowników naukowych, zarówno teoretyków jak i praktyków.

W skład Komisji wchodzi 15 osób, ale do pracy nad konkretnymi projektami powoływane będą specjalne zespoły. Jak mówił Maciej Bobrowicz, rozważano taki wariant, był utworzyć odrębne komisje do różnych dziedzin prawa, ale zwyciężyła koncepcja, była to jedna komisja, która w miarę potrzeb organizować będzie zespoły specjalistyczne.

............
W skład Komisji wchodzą: radca prawny prof. Wojciech Popiołek, prof. Andrzej Jakubecki, radca prawny Maciej Bobrowicz, dr Katarzyna Gajda-Rozczynialska, adw. prof. Maciej Gutowski, adw. prof. Piotr Kardas, adw. Bartosz Krużewski, sędzia prof. Krystian Markiewicz, prof. Jerzy Pisuliński, sędzia Ryszard Rutkowski, dr hab. Rafał Stankiewicz, prof. Stanisław Sołtysiński, adw. Jacek Trela, dr hab. Marcin Walasik, prof. Paweł Wiliński.
.............

Prof. Popiołek poinformował, że Komisja zacznie swoje prace od projektów dotyczących ułatwień dostępu obywateli do sądów, opłat sądowych, udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości, postępowań przedsądowych, specjalizacji sędziów.

- Trzeba zająć się tematem zbyt wysokich opłat sądowych – stwierdził Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. - Jest to temat priorytetowy, gdyż jak wynika z badań, w Polsce mamy jedne z najwyższych stawek w Europie. Tymczasem resort sprawiedliwości opracował i przesłał do konsultacji społecznych projekt, który jeszcze je podnosi - powiedział.

Prof. Popiołek nie wykluczył zajęcia się w przyszłości także innymi problemami legislacyjnymi, ale stwierdził, że organizatorzy Komisji problematykę związaną z procedurami sądowymi uznali obecnie za szczególnie ważną. – Trwają teraz prace nad zmianami w sądownictwie, więc przedstawienie naszych propozycji w tym zakresie uznajemy za priorytet – stwierdził Maciej Bobrowicz. A prezes NRA Jacek Trela dodał, że środowiska prawnicze krytycznie oceniają wiele zmian wprowadzonych przez lipcową nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, a także zaniepokojone są przygotowywanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianami w procedurze cywilnej, chciałyby więc przygotować własne propozycje w tym zakresie.

Jak podkreślał prof. Wojciech Popiołek, prace Komisji nie mają konkurować z innymi projektami. – Po prostu chcemy zaproponować nasze rozwiązania – stwierdził. I dodał, że oprócz prac w ministerstwie prowadzone są także społeczne prace nad projektami legislacyjnymi i wymienił dwie z nich. Jedna z nich to zespół pracujący nad akademickim projektem kodeksu cywilnego, co jest kontynuacją prac rozwiązanej pod koniec 2015 roku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, a druga to współpraca uniwersyteckich katedr prawa handlowego, które pracują nad propozycjami zmian w kodeksie spółek handlowych i w innych ustawach związanych z tą problematyką.
(Pisał o tym w Lex.pl prof. Andrzej Kidyba.
Więcej: Prof. Kidyba: nadciąga legislacyjny Armagedon>>) 

Jak stwierdził prof. Popiołek, kierowana przez niego komisja nie zamierza konkurować z tamtymi zespołami, ale będzie ich prace obserwować i w razie potrzeby nawiązywać współpracę.

Również sędzia Krystian Markiewicz mówił, że zmiany w ustawach dotyczących sądów i procedur sądowych to obecnie priorytet, ale deklarował, że Społeczna Komisja Kodyfikacyjna podejmie w przyszłości także inne projekty. Jak deklarował, będą to prawdopodobnie propozycje dotyczące innych dziedzin prawa, w także rozwiązania o charakterze ustrojowym. – Ta nasza praca zaplanowana jest nie na jeden projekt ale na dłuższą perspektywę. Na pewno będą też inne projekty – zapewnił. I w tym kontekście przypomniał prace Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności” z lat 1980-81, gdzie przygotowany został obszerny pakiet projektów mających naprawiać państwo, i większość z tych projektów musiała trochę poczekać, ale po 1989 roku wiele z nich zostało uchwalonych i do dziś obowiązuje. 

Czytaj także:
Radcowie: zmiany w kosztach i opłatach mogą usprawnić procesy>>

Radcowie: sztywne terminy i lepsze planowanie usprawnią procesy cywilne>>