Składki od zawsze budzą wśród adwokatów spore emocje. Przykładowo w ORA w Warszawie jest to obecnie średnio ok. 135 zł miesięcznie. Z zebranej puli każda z izb odprowadza określony procent do NRA. W czasie pandemii, szczególnie na jej początku, podejmowanych było szereg działań, właśnie w zakresie składek, które miały odciążyć od nich i adwokatów, i izby. Część izb zawieszała składki od członków, a NRA odraczała terminy w jakich powinny przekazać jej procent.

Czytaj:
Adwokat Zwara: Nie uciekniemy przed cyfryzacją, ale ważne też cyberbezpieczeństwo >>

Służbowe skrzynki na adwokackich serwerach mają lepiej chronić klientów>>

Decyzja na pierwszym posiedzeniu plenarnym NRA

Podczas pierwszego w tym roku posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiego - prezes NRA  Przemysław Rosati oraz adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, przedstawili preliminarz budżetowy NRA na rok 2022. Zawiera on propozycję zmiany składki izbowej na rzecz NRA, poprzez - jak wskazano - jej urealnienie średniorocznie o 2,5 zł od adwokata w każdej izbie.

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła również uchwałę w sprawie określenia udziału poszczególnych Izb Adwokackich w pokrywaniu jej wydatków budżetowych w 2022 roku w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny. Zgodnie z nią, dodatkowa część składki będzie przeznaczona na informatyzację.

Czytaj: Rosati: Nie analogowa a cyfrowa - NRA stawia na zmianę Adwokatury >>

Cyfrowa nie analogowa - priorytety dla Adwokatury  

Prezes Rosati w grudniowej rozmowie z Prawo.pl zapowiadał, że NRA chce dać adwokatom narzędzia z zakresu LegalTechu, które ułatwią im codzienną pracę. - Chodzi zarówno o system do cyfrowej komunikacji z samorządem, jak też z wymiarem sprawiedliwości. Zdigitalizowane narzędzia szkoleń, e-patronat i platforma do załatwiania spraw wewnątrz samorządu, jak i cyfrową kancelarię, a wraz z nią narzędzia do zarządzania prowadzonymi sprawami, obieg dokumentów, e-podpis, fakturowanie, czy e-faks. Także e-legitymacji adwokata i e-legitymacja aplikanta adwokackiego w ramach aplikacji mObywatel. Równocześnie powstaną standardy cyberbezpieczeństwa, by chronić to co dla klientów najważniejsze, tajemnice adwokacką i obrończą - zapowiadał.

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o rozwiązania, które ułatwią adwokatom pracę. - Myślę tutaj o dwóch blokach narzędzi – pierwszy blok to eSOA - system, który jest platformą do elektronicznego, w końcu bezproblemowego komunikowania się z własną izbą i NRA. Umożliwia także komunikację izb z NRA. To system, który ma nas wspierać w perspektywie relacji wewnątrz własnego samorządu – jako przykład mogę podać moduł szkoleniowy, który daje możliwość zapisu na szkolenie, generowania certyfikatów i automatycznego sumowania punktów szkoleniowych oraz zapisywania ich na koncie adwokata czy np. moduł obsługujący patronat, czyli możliwość rozwiązywania wszystkich zagadnień, które łączą się z realizacją patronatu, albo moduł e-aplikant, czyli moduł obsługujący przebieg aplikacji. eSOA w swym zamierzeniu ma docelowo stworzyć możliwość załatwiania wszystkich spraw wynikających z tego, że przynależymy do Adwokatury - wskazywał.

 

Cyfrowa kancelaria w służbie adwokata

Kolejny projektem jest cyfrowa kancelaria zintegrowana z eSOA. Ma to być narzędzie do wspierania wykonywania zawodu i prowadzenia kancelarii.

- W zasadzie nazwa sama definiuje to narzędzie. Będzie to odpowiedź na oczekiwania zgłaszane przez adwokatów, które mogą nas wspierać w wykonywaniu zawodu. Moduły w ramach cyfrowej kancelarii będą pochodną oczekiwań środowiska. W założeniach tego rozwiązania chodzi o ułatwienie pracy zarówno w kancelarii, z klientem, jak i w sądzie.  Zaczynając od banalnych kwestii jak wirtualny faks, kończąc na profesjonalnym, dobrym systemie obiegu dokumentów. Chcemy stworzyć adwokatom i aplikantom adwokackim środowisko pracy, które będzie wspierało wykonywanie naszego zawodu - mówił Rosati.

W praktyce ekancelaria mam gwarantować dostęp do podstawowych narzędzi w zakresie biurowości, jak i rozwiązań umożliwiających operacyjne prowadzenie spraw klientów, fakturowanie, oraz umożliwiać zarządzanie dokumentami. Zgodnie z planami ma też umożliwiać adwokatom korzystanie ze "służbowych" skrzynek mailowych - bezpiecznych i dedykowanych dla adwokatów, które będą obsługiwały tylko i wyłącznie korespondencje stricte związaną z wykonywaniem zawodu.

- Ta wirtualna kancelaria to też miejsce, gdzie znajdziemy takie podstawowe narzędzia jak zweryfikowane listy biegłych, e-podpis, dostęp do zewnętrznych dostawców, którzy będą nas wspomagali w zakresie tego co nam jest na co dzień potrzebne. Być może to będą informatory prawno-gospodarcze czy komercyjny dostęp do ksiąg wieczystych, a mam nadzieje też, że nastąpi połączenie z systemami informacji prawnej i myślę o systemie informacji prawnej LEX - mówił Rosati.