Na tym etapie przedstawione mają być zmiany w projektach uzgodnione przez prezydenta i prezesa PiS.
- Posiedzenie komisji w sprawie prezydenckich projektów ustaw dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa planowane jest we wtorek - poinformowała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Natomiast z informacji Centrum Informacyjnego Sejmu wynika, że drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zaplanowano na środę, 6 grudnia w godz. 15.15-17.15. Z kolei drugie czytanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa ma się odbyć tego samego dnia, w godz. 17.45-19.30.
Za dalszymi pracami nad projektem dotyczącym KRS głosowało 265 posłów z PiS i klubu Kukiz'15. Podobnie było przypadku projektu ustawy o Sądzie Najwyższym gdzie przeciwko jego odrzuceniu zagłosowało 256 posłów.
Przed tym głosowaniem posłowie opozycji podjęli jeszcze jedną, bezskuteczną próbę przekonania sejmowej większości, że to niedobre projekty. Poseł PO Robert Kropiwnicki, który przekonywał, że projekt "zrujnuje" Sąd Najwyższy. - Chcecie tam powołania swoich ludzi" - zarzucił obozowi rządzącemu. Kropiwnicki pytał również o to, jakie poprawki do proponowanych przepisów zostały uzgodnione podczas konsultacji PiS z prezydentem. Z kolei Krzysztof Paszyk (PSL) ocenił, że obóz rządzący "oszukuje" Polaków, przekonując, że "demolka" SN, to "cudowna recepta" na poprawę sądownictwa.
Więcej: Sejm będzie pracował nad zmianami w Sądzie Najwyższym>>
Natomiast przed głosowaniem projektu dotyczącego posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oświadczyła, że dokonywanie takich zmian poprzez nowelizację ustawy jest niezgodne z konstytucją, a gdyby się chciało wprowadzać tego rodzaju zmiany dotyczące KRS należałoby złożyć projekt zmiany ustawy zasadniczej. - Prezydent powinien zgłosić właśnie projekt zmiany konstytucji, którego przegłosowanie wymaga w Sejmie większości kwalifikowanej 2/3 głosów; wtedy opozycji udałoby się odrzucić ten "niszczący" projekt - stwierdziła.
Więcej: Sejm: posłowie w komisji przygotują nową ustawę o KRS>>
- My stoimy po stronie narodu, wy korporacji - zarzucił w piątek w Sejmie politykom opozycji wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Stoicie tam, gdzie peerelowska władza, z którą podobno walczyliście - odpowiedział mu poseł PO Borys Budka.
Czytaj także:
Sejm pracuje nad ustawą o SN, ale nie wiadomo jaka ona ma być>>
Sejm zaczął prace nad prezydenckim projektem o KRS>>