To reakcja na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 24 lutego br. który stwierdził, że Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania - stwierdził w wydanym w środę 24 lutego orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd uznał, że uchylenie immunitetu może nastąpić na podstawie prawomocnego orzeczenia niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu w toku sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy, a "Izba Dyscyplinarna nie ma żadnej z tych właściwości".

Czytaj: SA: Sędzia Tuleya może orzekać>>

To nie jest legalne orzeczenie

Zdaniem SA, Izba Dyscyplinarna nie może orzekać o sprawach dyscyplinarnych sędziów, a tym bardziej w sprawach o uchylenie immunitetu. - Sam fakt (...) wydania dokumentu, który nie stanowi orzeczenia sądu przez organ niebędący sądem, jest wystarczający do uznania tego dokumentu za nieistniejący w porządku prawnym, nieskuteczny i nienaruszający immunitetu sędziego - czytamy w uzasadnieniu postanowienia. Po jego ogłoszeniu sędzia Tuleya powiedział, że Sąd Apelacyjny stwierdził to, co większość prawników i sędziowie wiedzieli do początku, że tzw. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem ani ich uchwała nie jest orzeczeniem sądowym tyko decyzją, która nie powinna nikogo wiązać. A osoby, które respektowały w tej sprawie działania Izby Dyscyplinarnej, powinny ponieść konsekwencje - skomentował postanowienie SA Igor Tuleya. I zapowiedział, że w poniedziałek zgłosi się do pracy.

Tymczasem Sąd Okręgowy w Warszawie w komunikacie przekazanym mediom poinformował, że sędzia Igor Tuleya pozostaje nadal zawieszony w obowiązkach służbowych. Zdaniem kierownictwa SO, orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie rozstrzygnęło tylko i wyłącznie kwestię zasadności postanowienia, wydanego przez Igora Tuleyę o zawieszeniu postępowania karnego. - Powyższe rozstrzygnięcie nie wpływa na zmianę stanowiska Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie w zakresie konieczności respektowania uchwały Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej z dnia 18.11.2020 r. o zgodzie na pociągnięcie sędziego Igora Tuleyi do odpowiedzialności karnej i zawieszeniu w obowiązkach służbowych - czytamy w komunikacie.

Wniosek Igora Tulei o przywrócenie do orzekania trafił do sędziego Piotra Schaba, od niedawna prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, który jest też powołanym przez ministra sprawiedliwości krajowym rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów sądów powszechnych. 

Czytaj: Sędzia Piotr Schab nowym prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie>>