Jako pierwszy informację o nominacji podał portal wPolityce.pl.

Sędzia Schab od 1996 r. orzeka w pionie karnym sądów warszawskich. W 2004 r. został sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Jako sędzia delegowany orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Od maja br. jest sędzią tego sądu, a od czerwca 2018 r. pełni funkcję rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Prezesów sądów okręgowych - zgodnie z przepisami - powołuje minister sprawiedliwości. 

 

Sędzia Bitner również powołana przez ministra Ziobrę 

Sędzia Joanna Bitner prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie była od września 2017 roku. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na podstawie ogólnych zasad Prawa o ustroju sądów powszechnych - po tym, gdy wygasła kadencja poprzedniej prezes.

12 sierpnia 2017 r. w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. 

Media informowały wtedy, że za tą nominacją stał ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który orzekał w tym sądzie, a nowa prezes była jego stronniczką podczas konfliktu z poprzednim kierownictwem sądu. Sam Piebiak dementował te informacje. - Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat - powiedział. - Aby największy sąd w Polsce, a być może i w Europie, nie został bez osoby kierującej, natychmiast ten wakat uzupełniliśmy - dodał.

Czytaj: Prezes stołecznego sądu okręgowego zrezygnowała ze stanowiska>>

To już kolejna dymisja

Poprzednia prezes Sądu Okręgowego w Warszawie już raz złożyła rezygnację ze stanowiska - 26 marca 2019 roku, jednak wtedy nie została ona przez ministra przyjęta. 

Tamtą decyzję podjęła po zebraniu sędziów tego sądu, które negatywnie oceniło pracę sądu za poprzedni rok. Wcześniej, 13 marca, Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów z warszawskiego okręgu także negatywnie oceniło informację prezes Bitner. Wskazywano m.in. na pogłębiający się chaos w sądzie i złą politykę kadrową. 

 

Małgorzata Młodawska-Piaseczna, Igor Tuleya, Anna Wielgolewska

Sprawdź  
POLECAMY

Wiceminister Piebiak poinformował wtedy, że powodem odmowy przyjęcia rezygnacji prezes Bitner była "dobra ocena jej pracy przez resort sprawiedliwości". I podkreślił, że "ministerstwo ma bezpośredni ogląd tego, co dzieje się w sądownictwie warszawskim, i wie, z jakim zaciekłym oporem części sądownictwa sędziowskiego pani prezes Bitner się spotyka".