Sędzia Pszczółkowski przewodniczy dziś rozprawie w TK
Wybrany przez PiS do Trybunału Konstytucyjnego sędzia Piotr Pszczółkowski będzie dziś po raz pierwszy przewodniczył posiedzeniu TK. Podczas innych rozpraw kwestionował on prawo Trybunału do wyrokowania na podstawie ustawy z 25 czerwca 2015 roku lub konstytucji.

Trybunał ma ogłosić dziś wyrok (sprawa została rozpatrzona na posiedzeniu niejawnym) w sprawie zgodności art. 135 r ust. 5 ustawy z 26 kwietnia 1990 roku o Policji w zakresie, w jakim uniemożliwia wznowienie postępowania dyscyplinarnego, zakończonego orzeczeniem o uznaniu funkcjonariusza Policji winnym popełnienia przewinienia, dyscyplinarnego wypełniającego jednocześnie znamiona przestępstwa i wymierzającego karę dyscyplinarną wydalenia ze służby, po upływie okresu pięciu lat od uprawomocnienia się tego orzeczenia, nawet w sytuacji, gdy został on następnie w postępowaniu karnym dotyczącym tego samego czynu prawomocnie uniewinniony.
Więcej: TK zdecyduje, czy uniewinniony policjant może wrócić do służby>>
Czy przewodniczenie rozprawie, której efektem będzie wydanie orzeczenia w trybie przewidzianym przez ustawę z czerwca 2015 roku, a tym samym nieuznawanie „ustawy naprawczej” z 22 grudnia 2015 roku legitymizuje działania Trybunału Konstytucyjnego? – zastanawiają się prawnicy.
Czytaj: TK: dwoje "grudniowych" sędziów włączonych do orzekania>>






