Stowarzyszenie Defensor Iuris skierowało list do prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysława Rosatiego, aby nie odwlekać przyjęcia nowego Kodeksu Etyki.

Zmiany mają być w maju 2023 

- Uważamy również za celowe i pożądane udzielenie członkom Adwokatury osobnej,  szczegółowej informacji o etapie prac Naczelnej Rady Adwokackiej i zespołów powołanych do nowelizacji Kodeksu Etyki – piszą prezes Kinga Siedlak i wiceprezes Ewa Marcjoniak i członek zarządu Magdalena Roth. - Naszą obawę wzbudza jednak fakt, iż tempo prac nad tym projektem pozostawia wiele do życzenia. A sposób procedowania projektu i zmian w KEA (w postaci kolejnej uchwały kierunkowej) na ostatnim Krajowym Zjeździe Adwokatury dotknięty był licznymi wątpliwościami natury formalnej oraz wątpliwościami co do merytorycznego zakresu zmian - czytamy w wystąpieniu.

Gierula Iwona: Obrońca a kłamstwo. Uwagi na tle karnoprawnych granic wykonywania obrony >>>

Czytaj: Adwokatura krok przed zmianami w zakresie reklamy - propozycje gotowe>>

Stowarzyszenie jest zdania, że zachodzi  niebezpieczna sytuacja dla Adwokatury, bo w lutym 2023r. prace nad zmianami nadal pozostają w postaci projektu, a zmiany w KEA mają być przyjęte dopiero w maju 2023 r. - Dlatego też zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy procedura uchwalania KEA (potrzeba niezbędnych konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych) pozwala na przyspieszenie prac nad koniecznymi zmianami, tak aby nastąpiły one przed deklarowanym terminem tj. maj 2023 r. – czytamy w piśmie.

 

 

Wniosek w Trybunale

- Nie przesądzając o ostatecznym kształcie nowej regulacji, zwracamy uwagę na konieczność zintensyfikowania tempa prac w tym zakresie, w sytuacji, gdy w Trybunale Konstytucyjnym jest już wniosek grupy posłów dotyczący ustawy Prawo o adwokaturze, a zakomunikowane postępowanie Komisji może posłużyć władzy ustawodawczej i wykonawczej do wdrożenia dalej idących zmian, na które w żadnym razie pozwolić nie można - stwierdzają autorzy apelu. I dodają, że niedokonanie zmian w Kodeksie przez samorząd może stanowić asumpt dla podmiotów władzy w szczególności w zakresie niezbędności i proporcjonalności.

 

W szczególności,  zaniepokojenie stowarzyszenia wzbudza fakt, że pomimo wątpliwości co do zgodności KEA z tzw. dyrektywą usługową, prace nad zapisem dostosowującym KEA do prawa europejskiego postępują powoli, a przynajmniej tak to wygląda z pozycji szeregowego adwokata, który nie jest dostatecznie poinformowany o działaniach samorządu w tym zakresie.

Komisja Europejska dostrzegając niezgodności w prawie państw członkowskich UE wszczęła procedurę naruszeniową, jasno wskazując, iż zakaz reklamy adwokatów obowiązujący w Polsce jest niezgodny z zasadami wspólnego rynku.

Maroń Grzegorz: Instytucja ślubowania adwokackiego w polskim porządku prawnym >>>

Reklama tak, ale rzetelna

W rozmowie z Prawo.pl prezes Rosati w styczniu br. zdecydowanie stwierdził, że zmiany w zakresie reklamy i informacji handlowej są nieuniknione.

- Nie możemy udawać, że nie obowiązuje dyrektywa, która reguluje aspekt związany z reklamą i informacją handlową. Adwokatura tak jak każdy inny samorząd i organy władzy publicznej, stanowiąc akty w odniesieniu do deontologii zawodowej ma obowiązek stosować wymogi nałożone przez tę regulację. Sam projekt będzie pochodną wyników badań przeprowadzonych z adwokatami, klientami/konsumentami pomocy prawnej a także uwag i argumentów, które będą pochodziły ze środowiska i ewentualnie od podmiotów zewnętrznych. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany mogą nie spełniać wszystkich oczekiwań. Wyniki badań pokazują też pewien kierunek w jakim te zmiany będą podążać - podkreśla prezes NRA. Zaznaczając, że ten kierunek musi być kształtowany z uwzględnieniem zasad deontologii zawodowej i roli adwokata w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Sprawdź też: Piesiewicz Piotr F. "Prawne i etyczne aspekty reklamy adwokackiej" >>>

Czytaj też: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >>>

Odpowiedź prezesa

 W odpowiedzi na pismo Defensor Iuris, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje, że zmiana regulacji Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zakresie m.in. reklamy nie może zostać przeprowadzona wyłącznie w oparciu o zamierzony cel tych zmian, tj. liberalizację.

- Wymagane jest konsekwentne i skrupulatne przestrzeganie procedury wynikającej ze wspomnianej dyrektyw w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych – wyjaśnia prezes - Dlatego Naczelna Rada Adwokacka, podejmując kroki w celu dostosowania przepisów Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu do obowiązujących regulacji unijnych (dyrektywa usługowa), zwraca uwagę na konieczność zachowania niezbędnej procedury.

- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE (2018/958) z 28 czerwca 2018 r. w sprawie analizy proporcjonalności przed przyjęciem nowych regulacji dotyczących zawodów. Ma ona na celu zapobieganie nieuzasadnionym ograniczeniom dostępu do zawodów regulowanych lub wykonywania tych zawodów, zapewnienie przejrzystości oraz właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego - podkreśla mec. Rosati.

Kalendarz prac nad Zasadami

Należy więc w toku procedury wdrażania przepisów unijnych ocenić zgodność projektowanych przepisów regulacyjnych z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru. Wobec tego Naczelna Rada Adwokacka, w obecnej kadencji, ustaliła kolejne etapy zmian, które konsekwentnie realizuje.

  • W czerwcu 2021 r. został powołany Zespół ds. opracowania zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu pod przewodnictwem adw. Przemysława Stęchłego
  • prace nad projektem  zostały podjęte po decyzji Krajowego Zjazdu Adwokatury, który odbył się pod koniec września 2021 r. i który wypowiedział się odnośnie projektu zaproponowanego przez poprzednie władze samorządu. Zgodnie z decyzją KZA, poprzedni projekt nie zyskał akceptacji, co otworzyło możliwość opracowania projektu nowych rozwiązań
  • przystąpiono do wyłonienia zewnętrznego i niezależnego podmiotu do przeprowadzenia badań ilościowych i jakościowych niezbędnych dla wprowadzenia zmian zgodnie z dyrektywami unijnymi. Powierzono to zadanie Zespołowi prof. Ryszarda Sowińskiego, który pracował od początku kwietnia do końca października 2022 r.
  •  w listopadzie 2022 r. (badania zakończono w ostatnim tygodniu października 2022 r.), w ramach drugiego etapu, wyniki badań zostały omówione i na ich podstawie określono kierunek zmian, a następnie w grudniu 2022 r. powstał projekt zmian w ZZEAiGZ,
  •  13 stycznia 2023 r przedstawiono projekt, a dyskusję  w ramach Naczelnej Rady zakończono 25 stycznia 2022 r., zespól odpowiedzialny za przygotowanie projektu przedstawił go Prezydium NRA do dalszych decyzji
  • 9 lutego 2023 r. Prezydium NRA przyjęło projekt przepisów, zaś obecnie Zespół pracujący pod przewodnictwem adw. Przemysława Stęchłego przygotowuje jego uzasadnienie. Projekt zostanie upubliczniony wraz z uzasadnieniem w momencie rozpoczęcia jego konsultacji.

 

Procedura wdrażania przepisów wymaga przeprowadzenia konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych, które zaplanowane zostały na marzec i kwiecień 2023 r. Wyniki tych konsultacji pozwolą na ostateczne ukształtowanie projektu – wyjaśnia prezes Rosati.

Konsultacje pozwolą na zachowanie obiektywności i niezależności, a będą one przeprowadzone poprzez ankiety i posiłkowanie się danymi jakościowymi i ilościowymi.

 

Nowość
Nowość

Joanna Helios, Wioletta Jedlecka, Piotr Ochman

Sprawdź