Jak poinformowała w opublikowanym w środę komunikacie Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga, prokurator Remigiusz Krynke, delegowany 4 kwietnia br. z Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Południe do Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, zwrócił się 18 kwietnia o wyłączenie go od prowadzenia postępowania sprawdzającego w sprawie zaniechania przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Prezes Rady Ministrów, publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca b.r.
Z komunikatu wynika, że jest to jedno w wielu postępowań, które prokurator Krynke przejął, obejmując w Wydziale Śledczym cały referat po prokuratorze Tomaszu Nowickim (przeniesionym do Wydziału do spraw Przestępczości Gospodarczej, aby wzmocnić ten wydział).
We wniosku o wyłączenie z postępowania prokurator Krynke podkreślił że z powodu politycznego podłoża sprawy naraził się na ataki mediów, które mają na celu zdyskredytowanie jego kompetencji, a także bezpodstawnie podważają jego niezależność i bezstronność. Napisał m.in.: „Z uwagi na doniosły charakter przedmiotowej sprawy, jak również mając na uwadze konieczność wykluczenia jakichkolwiek, nawet najbardziej nietrafnych i nieuzasadnionych, podejrzeń w zakresie bezstronności jej referenta uprzejmie proszę o wyłączenie mnie z udziału w przedmiotowej sprawie”.
Czytaj: Święczkowski: prokuratura jest apolityczna>>
Jak poinformowano, wniosek prokuratora Krynke został uwzględniony a sprawa przekazana naczelnikowi Wydziału Śledczego. Przejął ją Tomasz Kuroszczyk delegowany na warszawską Pragę z Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie, który został też nowym naczelnikiem tego wydziału.
- Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że zmiany personalne nie mają wpływu na tok i wynik prokuratorskich postępowań. Są one prowadzone z należytą starannością i w sposób kompetentny przez niezależnych prokuratorów - czytamy w komunikacie praskiej prokuratury.
Czytaj: Ruchy kadrowe w prokuraturze wz. ze śledztwem dot. braku publikacji wyroku TK>>