Czytaj: Prezydent i prezes PiS rozmawiali o zmianach w sądach>>

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, spotkanie to ma odbyć się w środę. Jak dodał wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły udział.
W poniedziałek natomiast z prezydentem ma się spotkać marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jednym z tematów rozmowy mają być projekty dotyczące sądownictwa.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z prezydentem weźmie udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Otwartość na rozmowę z prezydentem wyraził w piątek szef PO Grzegorz Schetyna. "Wierzę głęboko, że pojawią się projekty tych ustaw, a przynajmniej tezy do tych projektów ustaw, żebyśmy wiedzieli o czym mamy rozmawiać - jaka jest wizja prezydenta Dudy tego nowego spojrzenia na ważne przecież sprawy. I to uważam za pierwszy krok" - powiedział Schetyna dziennikarzom w Chojnicach (woj. pomorskie) pytany, czy weźmie udział spotkaniu.

"Spotkanie - tak. Jeżeli będą konsultacje, to jesteśmy otwarci do rozmowy, ale na poziomie merytorycznym na temat punktów i tez, które pan prezydent - wierzę głęboko – przedstawi" - dodał lider PO.

Na spotkaniu ma zamiar pojawić się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Oczywiście, zawsze korzystamy z zaproszeniem prezydenta. Apelowaliśmy, żeby prezydent zrobił konsultacje, więc jak najbardziej będziemy uczestniczyć w tym spotkaniu" - zapewnił polityk.

Poinformował jednocześnie, że dopiero po otrzymaniu zaproszenia, ludowcy zadecydują, kto będzie reprezentował Stronnictwo w rozmowach. Zadeklarował, że sam na pewno będzie chciał wziąć udział w tym spotkaniu.

Czytaj: Debata: prezydencki projekt nie powinien łamać konstytucji, ale pewne zmiany w KRS są potrzebne>>

W rozmowach chce wziąć udział również Nowoczesna. "Parlamentarny zespół ds. reformy sądownictwa, w którym Nowoczesną reprezentują posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz i Barbara Dolniak, wystosowywał do prezydenta ofertę współpracy w sprawie ustaw o KRS i SN. W związku z tym, naturalną konsekwencją jest to, że przedstawiciel Nowoczesnej weźmie udział w spotkaniu z prezydentem" - podkreśliła szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Posłanka dodała, że jej partia nie wskazała jeszcze osoby, która uda się do prezydenta.

Także poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi zadeklarował, że jego ugrupowanie będzie uczestniczyło w spotkaniu, ponieważ - jak podkreślił - "jak prezydent woła, to (Kukiz'15) idzie".

Pytany, kto zostanie wyznaczony na to spotkanie, Długi powiedział, że będzie to dopiero ustalone. "Na pewno będą to osoby, które są najbardziej zainteresowane tą problematyką, czyli problematyką reformy wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył poseł Kukiz'15. Dopytywany, czy można się spodziewać, że z prezydentem spotka się lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, odpowiedział, że jest to "bardzo prawdopodobne".

24 lipca prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział jednocześnie przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. W piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński mówił w radiowej Trójce, że projekty ustaw dotyczących sądownictwa "są już na ostatniej prostej".

Premier Beata Szydło pytana przez dziennikarzy o projekty przygotowywane w Kancelarii Prezydenta, podkreśliła w piątek że nie wyobraża sobie, by nie było nad nimi debaty. Jej zdaniem, powinny być to projekty, które w założeniu są zbieżne z tymi, które przygotował klub PiS. Zapowiedziała, jeśli już powstaną projekty, będą poddane "dokładnej analizie". (pap)

Czytaj: Premier podpowiada prezydentowi, jak ma napisać ustawy o sądach>>