Szef rządu odpowiadał na pytania związane z informacją, że zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego zmiany w kodeksie karnym przewidują umieszczenie w nim kar za zabójstwo płodu zdolnego do życia.
Z kodeksu karnego miałoby zniknąć pojęcie "przerwania ciąży" i być zastąpione "spowodowaniem śmierci dziecka poczętego". Matce, która usunie dziecko poczęte zdolne do życia poza jej organizmem, miałoby grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Więcej>>> 
- Rozumiemy intencje Komisji Kodyfikacyjnej, (...) ale ważąc wszystkie za i przeciw, uznaliśmy i dzisiaj to potwierdziliśmy, jednoznacznie, wszyscy ministrowie bez wyjątku, także minister Marek Biernacki i minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, czyli ministrowie bezpośrednio w to zaangażowani, że rząd nie podejmie żadnej inicjatywy, która zmieniłaby zapisy dotyczące prawa antyaborcyjnego - powiedział Tusk.

Podczas tej samej konferencji premier stwierdził też, że nie będzie zmian w trybie ścigania gwałtu. Przypomniał, że tryb ten został zmieniony nowelizacją kodeksu karnego z czerwca, która wejdzie w życie pod koniec stycznia przyszłego roku. Informacjom tym zaprzeczył w poniedziałek resort sprawiedliwości. - Chcę definitywnie przeciąć spekulacje dotyczące tych tematów - powiedział premier i zapewnił, że jeśli chodzi o kwestie takie jak ściganie gwałtu, sprawa została jednoznacznie rozstrzygnięta stosunkowo niedawno. Przypomniał, że była to niemal jednogłośna decyzja Sejmu. - Tę sprawę uznajemy za rozstrzygniętą, przynajmniej tak długo, jak ta większość i ten rząd będą o tym decydowały - podkreślił. (ks/pap)
Czytaj także: Prof. Hofmański: projekt dot. kar za aborcję zaproszeniem do debat>>>