W czwartek, 9 stycznia br., rząd przyjął uchwałę, w której zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ma to związek z apelem prezydenta do rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, który podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Czytaj: O wykonaniu nakazu aresztowania decyduje sąd, nie politycy>>
Nakaz aresztowania nie może być traktowany wybiórczo
Do sprawy odniosła się Naczelna Rada Adwokacka. W przyjętej uchwale odniosła się do - jak wskazała - "publicznych wypowiedzi najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej", które jej zdaniem w istocie są "zapowiedzią nierespektowania przez Rzeczypospolitą Polską nakazów aresztowania wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wobec premiera oraz ministra obrony Państwa Izrael".
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo realizacji nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze należy do sądu, a nie do prezydenta, Rady Ministrów, premiera czy ministra sprawiedliwości, a orzeczenia sądów i trybunałów międzynarodowych nie mogą być respektowane w sposób wybiórczy - zaznaczono w uchwale.
NRA uznała, że uchwała RM i wypowiedzi najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej, zakładające możliwość nierespektowania przez Polskę wiążących ją umów międzynarodowych, "niezależnie od charakteru motywacji i racji, które miałyby za taką decyzją stać", "podważają zaufanie obywateli do rządów prawa w Polsce oraz respektowania przez polskie władze prawa, w tym Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz orzeczeń sądów i trybunałów".
Cel nie uświęca środków?
- Tego typu działania, zwłaszcza w okresie odbudowywania w Polsce praworządności, są niezwykle groźne i szkodliwe - nawet jeżeli wynikają z obaw o bezpieczeństwo zewnętrzne Polski lub innych, pozaprawnych motywów - czytamy w uchwale. NRA zwróciła się też do prezydenta oraz przedstawicieli władzy wykonawczej o bezwarunkowe przestrzeganie prawa, w tym umów międzynarodowych nie tylko na poziomie deklaracji, ale również w podejmowanych uchwałach i publicznych wypowiedziach.
- Jest to warunek konieczny do odbudowania w Polsce praworządności, zaufania obywateli do prawa, organów i instytucji państwowych - podsumowano.
Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.